Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Pavel Karban, Právo

Největší podporu z prezidentských kandidátů má Zeman, na záda mu dýchá Drahoš

Favoritem prezidentských voleb je prozatím prezident Miloš Zeman. V průzkumu STEM/MARK, který zkoumal potenciální podporu jednotlivým kandidátům (proto součet přesahuje sto procent), ho podporuje 45 procent voličů. Podpora Jiřího Drahoše dosahuje 40 procent a Michala Horáčka 30 procent. Zeman i Horáček jsou zároveň pro 53, respektive 52 procent voličů, kteří je znají, nepřijatelní. Drahoše odmítá 21 procent lidí.

Prezident Miloš Zeman Foto: Pavel Karban, Právo
Největší podporu z prezidentských kandidátů má Zeman, na záda mu dýchá Drahoš

Ještě kontroverzněji je vnímán Mirek Topolánek, který se do boje o Hrad zapojil krátce před uzavřením přihlášek. Jeho kandidaturu odmítá 79 procent těch, kteří jej znají.

Zemana podle průzkumu preferují voliči nad 60 let a nižšího vzdělání. Má podporu ve všech krajích s výjimkou metropole. Drahoše preferují lidé s vysokoškolským vzděláním, obyvatelé Prahy a Středočeského kraje a ti, kteří v minulých prezidentských volbách podpořili Karla Schwarzenberga. Horáček boduje rovněž u bývalých voličů Schwarzenberga a dále u žen a lidí mezi 30 a 44 lety.

Volba prezidenta 2018

Agentura zjišťovala rovněž „hypotetickou” druhou volbu, tedy to, komu by lidé zvažovali dát svůj hlas. „Ukázalo se, že většina příznivců současného prezidenta nemá v oblibě žádného z dalších kandidátů. Naopak fandové Jiřího Drahoše ve větší míře podporují i Michala Horáčka a naopak. Souvisí to patrně s podobnou strukturou jejich voličské základny,” konstatovala agentura.

Míra podpory kandidátů na prezidenta (v procentech)
 Ano
Ne
Nezná
Miloš Zeman
45
53
2
Jiří Drahoš
40
21
38
Michal Horáček
32
52
16
Pavel Fischer
16
26
59
Mirek Topolánek
12
79
9
Vratislav Kulhánek
12
22
66
Marek Hilšer
12
14
74
Jiří Hynek
3
9
88
zdroj: STEM/MARK

Zemana respondenti vnímají jako zkušeného a srozumitelného pro lidi. Postrádají u něj naopak reprezentativnost a energičnost. Reprezentativnost podle dotazovaných nechybí Drahošovi, Horáček je podle nich naopak nejvíce energický.

„Při hodnocení jednotlivých prezidentských charakteristik dopadl celkově nejlépe Jiří Drahoš, naopak nejhůře byl hodnocen Mirek Topolánek (nejvíce v nezávislosti na vlivových skupinách a nedostatku nadstranickosti),” připomněl STEM/MARK.

Průzkum proběhl v průběhu listopadu a zapojilo se do něj 715 oprávněných voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků