Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus (uprostřed) s předsedkyní poslaneckého klubu Kateřinou Jacques a vicepremiérem Martinem Bursíkem. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Návštěva Klause u zelených skončila roztržkou

Překvapení se nekoná, zákonodárci zelených Václava Klause v prezidentské volbě nepodpoří. Ačkoli pondělní návštěva hlavy státu u poslanců Strany zelených slibovala alespoň "oddémonizování" vztahů, nakonec stejně došlo na slovní přestřelku a prezidentský kandidát odešel z návštěvy zeleného klubu rozladěn.

Prezident Václav Klaus (uprostřed) s předsedkyní poslaneckého klubu Kateřinou Jacques a vicepremiérem Martinem Bursíkem. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Návštěva Klause u zelených skončila roztržkou

Začátek schůzky se nesl v přátelském duchu. Prezident přišel v doprovodu předsedkyně poslaneckého klubu Kateřiny Jacques a vicepremiéra Martina Bursíka, všichni se tvářili velmi přátelsky. Klaus dokonce zažertoval na téma podobných kravat, které on a Bursík měli. Při vstupu do klubu ocenil malovaný strop v místnosti. Jacques mu vysvětlila, že malby jsou z dob Marie Terezie.

"Je to zdvořilostní návštěva," řekla místopředsedkyně poslanecké frakce zelených Olga Zubová. Zástupci ODS podle ní zelené o přijetí Klause v klubu požádali. "Je slušnost pana prezidenta přijmout," uvedla a dodala, že zelení mají na Klause několik dotazů.

Spory na tiskovce
Na společné tiskové konferenci po skončení jednání se ale naplno ukázalo, že vztahy mezi zelenými a hlavou státu jsou napjaté a k jejich zlepšení pondělní schůzka příliš nepomohla.

Prezident Václav Klaus (vlevo) i vicepremiér Martin Bursík (SZ) byli před schůzkou v dobré náladě, dokonce se na sebe usmívali.

K ostřejší slovní přestřelce mezi šéfem zelených Martinem Bursíkem a Klausem došlo například při diskusi kolem vývoje biodiverzity, tedy zda počet živočichných druhů na planetě stoupá, nebo klesá.

Zatímco předseda zelených argumentoval, že lidská činnost přispívá k tomu, že živočišných druhů je na Zemi stále méně, prezident Klaus jej před novináři přesvědčoval o opaku.
Při následné výměně názorů nad dalšími ekologickými tématy došla prezidentovi trpělivost a opustil novinářský mítink.

Martin Bursík na to reagoval slovy, že nechápe proč panu prezidentovi „praskly nervy“.

Jak zelení vsadili na špatného koně a prezidentovi ruply nervy
"Václav Klaus: Přišel jsem vážně diskutovat se zelenými. Vím, že preferují jiného kandidáta, nicméně doufám, že jsem mohl důkladně vysvětlit své postoje. To, že jsem použil větu, že by bylo žádoucí oddémonizovat naše vzájemné vztahy, musím říci, že se dnes do jisté míry podařilo. V každém případě při vážné diskusi o jednotlivých otázkách týkajících se životního prostředí jsou naše pohledy na věc rozhodně bližší. Já to nebral jako nepřátelskou půdu, bral jsem to jako setkání lidí, kteří mají opravdu na některé věci jiné názory. Já myslím, že to je šance, aby se ta naše diskuse přesunula z roviny ano - ne do roviny "o kolik". A tady jsem viděl, že nějaká možnost nalezeních podobných postojů existovala.
Martin Bursík: Nemyslím si, že by sem pan prezident přišel, abychom se nějak sblížili. A mě to překvapilo. Jsou dlouhodobě známy názory pana prezidenta na témata, která jsou pro zelené prioritní a významná. My jsme čekali, zda nedospěje k nějaké korekci názorů, což je lidské. Debata v těch klíčových tématech potvrdila naše obavy. Bohužel jsme se dozvěděli, že ochrana klimatu je tragickým omylem a ke svému překvapení jsme se dozvěděli, že pokud jde o biodiverzitu, tak že se nesnižuje, ale že dokonce rostlinných a živočišných druhů na planetě přibývá. Máme zase témata, o kterých se budeme zamýšlet.
Václav Klaus: To musím polemizovat. Musím říci, že mluvíte nefér způsobem. Říkal jsem, že jsem neustoupil v názorech na globální oteplování a klimatické změny. Já se divím, že jste neustoupili vy. Myslím si, že jste už taky mohli prokouknout, že jste vsadili na špatného koně a že tudy cesta nevede a že by bylo lepší od toho vycouvat. To vám doporučuji. Já považuji to, co jste řekl na závěr za evidentně nefér, že budete rozvíjet myšlenku, že na rozdíl od těch ostatních věcí, tak v této věci, to, co nám řekl pan prezident, nás uspokojilo. To, že jste to neřekl, považuji za jistou zbabělost, že jste se k tomu neodvážil.
Poté prezident naštvaně opustil brífing.
Bursík na Klause: Já to nechápu, proč panu prezidentovi ujely nervy. Musí si být vědom, že když přijde na klub s tak kontroverzními názory, a dokonce v otázce biodiverzity, není to žádná marginálie. Mimochodem to bude jedno z témat, které jako předsednická země budeme dojednávat v první polovině 2009 a je to jedno z nevýzamnějších témat životního prostředí. Když přijde s tak kontroverzními názory a vede tam polemiku s jedním s předních odborníků (myšleno poslanec SZ Přemysl Rabas), který mu vyjmenoval konkrétní živočišné druhy, které vymizely na planetě, tak si musí být vědom, že na to jako Strana zelených, kteří to máme jako téma, které nás velmi trápí, tak jsem nepochopil, proč mu nervy takhle praskly. Možná je to proto, že ta kampaň je velmi náročná a zkusme to omluvit.

Prezident se již dříve sešel se zástupci několika poslaneckých i senátorských klubů. Také Švejnar již absolvoval sérii schůzek s členy parlamentu, kteří se kvůli volbě hlavy státu sejdou na Pražském hradě 8. února.

Klaus je kandidátem ODS, Švejnara oficiálně nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně ČSSD. Zelení přitom jasně podporují Klausova protikandidáta Jana Švejnara, sami jeho kandidaturu navrhli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků