Hlavní obsah
Účastníci Napoleonských manévrů přespávali v jednoduchých plátěných stanech. Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Napoleonští vojáci měli ve Valticích manévry

Tradiční vinné trhy ve Valticích na Břeclavsku zpestřila o víkendu akce Napoleonské manévry. Turisté, kteří přišli degustovat kvalitní moravská vína, si tak mohli díky zhruba osmdesáti nadšencům ve vojenských historických uniformách připomenout tažení francouzského císaře Napoleona Evropou.

Účastníci Napoleonských manévrů přespávali v jednoduchých plátěných stanech. Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Napoleonští vojáci měli ve Valticích manévry

Jako kulisy pro celou akci sloužil areál valtického zámku i louka u zámečku Belvedere.

„Akcí jsme chtěli připomenout závěr tažení z roku 1807 a Tylžský mír, který uzavřela po bitvě u Fiedlandu (někdejší východní Prusko) Francie s Ruskem a Pruskem. V září mu bude věnováno velké vzpomínkové setkání v Rueil-Malmaison u Paříže,“ řekl Právu za pořadatele akce Jakub Samek.

Turisté si mohli prohlédnout například nabíjení historického děla. Na snímku předvádějí nadšenci ládování kopie napoleonského děla, jehož originál byl odlit v roce 1799.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Lidé se mohli u zámečku Belvedere na okraji Valtic projít dobovým vojenským ležením, kde viděli přípravu zbraní a uniforem na bitvu, krátká cvičení se zbraněmi a seznámili se také s táborovým životem zahrnujícím spaní vojáků na slámě nebo přípravu jídel na ohni.

V pušce při nácviku uvízla kulka. Uvolnit se ji podaří milovníkům vojenské historie z tábora Francouzů až za pomoci cigaretového nedopalku.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Na zámku se konal krátký nácvik jednotlivých jednotek. Příchozí si prohlédli historickou výzbroj a výstroj armád Francie, Rakouska a Ruska, tedy všech tří zemí, jejichž zástupci v roce 1805 bojovali u Slavkova. Tamní bitva přinesla Napoleonovi triumfální vítězství.

Příprava na bitvu

„Zároveň jsme chtěli naše příznivce pozvat na rekonstrukci slavkovské bitvy, která se bude konat o prvním prosincovém víkendu u Tvarožné na Brněnsku,“ uvedl Samek. Zdůraznil, že se do připravované bitevní scény zapojí tisíc nadšenců v historických kostýmech.

Již nyní účast turistů z ciziny na této akci dojednávají cestovní kanceláře nejen z Francie a Ruska, ale nově dokonce až z Číny. „Při bádání v archivu se nám podařilo zjistit, že v Napoleonově armádě skutečně jeden Číňan sloužil coby řadový voják,“ dodal s úsměvem Samek, který je zároveň prezidentem Středoevropské napoleonské společnosti (CENS).

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Na scénáři letošní ukázky připomínající bitvu u Slavkova se již podle něj pilně pracuje. Věnována bude dění na severní části bitevního pole a osobnosti rakouského generála Franze von Weyrothera, který v bitvě strategicky řídil rakouské a ruské šiky.

„Bylo mu vytýkáno, že postupoval při taktizování proti Napoleonovi až příliš učebnicově a poněkud vyumělkovaně. Útok na francouzské šiky měl sice vymyšlený dobře, ale prostě mu nevyšel,“ doplnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků