Hlavní obsah
Robert Plaga, ministr školství za ANO Foto: Milan Malíček, Právo

Na platy učitelů půjde miliarda navíc, dohodli se Plaga a Schillerová

Na všem jsme se shodli a resort školství dostane navíc miliardu korun na platy učitelů, uvedl po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) ministr školství Rober Plaga (za ANO). Celkově tak školství pro rok 2020 dostane o 17,1 miliardy víc než loni.

Robert Plaga, ministr školství za ANO Foto: Milan Malíček, Právo
Na platy učitelů půjde miliarda navíc, dohodli se Plaga a Schillerová

„Meziroční navýšení (na platy) je miliarda navíc. Celkově by měl resort hospodařit s 213 miliardami korun, a to meziroční navýšení včetně platů je více než 17 miliard korun. Našli jsme shodu velmi pragmaticky na všech oblastech, o kterých jsme mluvili,” řekl po jednání u šéfky státní kasy Schillerové ministr školství Plaga.

V rozpočtu je podle něj i navýšení 900 milionů pro vysoké školy nebo 30 milionů na obědy zdarma, o čemž se koalice přela na konci loňského roku. Nejzásadnější část peněz půjde na zvyšování platu učitelů.

„Během čtyř let narostly platy učitelů o 50 procent. Směřujeme tak k tomu, abychom v roce 2021 splnili vládní závazek navýšení,” dodal Plaga.

„Závazek byl, aby průměrný plat učitele byl něco málo přes 45 tisíc korun. Letos porostou platy pedagogů o 10 procent a o 7 procent platy nepedagogů. Toto navýšení by mělo pokračovat i v roce 2021,” dodala Schillerová. Vláda tak chce dodržet svůj slib navýšit platy ve školství do roku 2021 na 150 procent jejich výše z roku 2017.

Odbory chtějí víc

Odbory s navrhovaným růstem nesouhlasí. Už dříve oznámily, že budou požadovat v příštím roce navýšení platů učitelů o 15 procent a nepedagogických pracovníků ve školství o deset procent. Chtějí o tom ještě vyjednávat s vládou.

Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 36 224 korun měsíčně. Výdělky nepedagogů ve školách, tedy třeba školníků, uklízeček či hospodářek, byly letos v prvním čtvrtletí v průměru 19 359 korun. Průměrná mzda v ČR činila ve stejném období 32 466 korun.

Agentura sportu

K tématu rozpočtu zároveň připomněla, že vzniká nová agentura sportu, která bude mít pod sebou rozdělování dotací do sportu a financování sportu, a že se tak celá tato agenda vyjme z ministerstva školství.

Sport by měl podle ní v roce 2020 dostat stejně jako v roce 2019. Letos jde na jeho výdaje sedm miliard korun. Peníze se ale budou snižovat v rozpočtu MŠMT a půjdou postupně do rozpočtu nově vzniklé agentury.

Za Schillerovou v pondělí míří i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a během týdne ji čeká i jednání s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD), která požaduje 11 miliard navíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků