Hlavní obsah
Brigitte Artmannovou (uprostřed) provázela elektrárnou Dana Drábová a Miloš Štěpanovský (vpravo). Foto: pro Právo Václav Brom

Na německé Zelené Temelín zapůsobil, ale jádro dál odmítají

Trojice německých Zelených si v pátek prohlédla druhý odstavený blok Jaderné elektrárny Temelín, v němž se mění část paliva. Elektrárna je zaujala, ale názor na jadernou energii nezměnili. Návštěvu jim zprostředkovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Brigitte Artmannovou (uprostřed) provázela elektrárnou Dana Drábová a Miloš Štěpanovský (vpravo). Foto: pro Právo Václav Brom
Na německé Zelené Temelín zapůsobil, ale jádro dál odmítají

„Pro náš úřad je hlavním partnerem veřejnost, je naprosto lhostejné, zda se jedná o českou, německou, rakouskou, polskou či jinou. Nemáme co skrývat, jsme otevření jakékoli konstruktivní diskusi,“ uvedla Drábová. Podotkla, že bavorská politička Brigitte Artmannová, která trojici německých Zelených vede, se v problematice energetiky výrazně angažuje.

„Není důležité, zda se shodujeme v názorech na dané téma. Podstatné je, že umíme komunikovat,“ podotkla Drábová.

Němečtí Zelení nebyli na Temelíně poprvé. Loni v září si prohlédli strojovnu prvního bloku a simulátor blokové dozorny a už tehdy Artmannová na akci i následné zhruba tříhodinové diskusi se zástupci temelínské elektrárny a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nechyběla.

Názor na Temelín ale nezměnila. I tentokrát svorně se svými kolegy zopakovala, nesouhlas s dostavbou elektrárny.

„Kritika zazněla také na Státní energetickou koncepci ČR, která s jádrem počítá jako s důležitou součástí energetického mixu. A nic se nezměnilo,“ glosoval návštěvu mluvčí JETE Marek Sviták. A potvrdila to i sama Artmannová.

„To, co jsme viděli v reaktorovně je velice působivá technologie, ale současně dle našeho názoru nebezpečná technologie, proto se můj názor na jadernou energetiku ani po této návštěvě nezměnil a nadále zůstávám jejím zásadním odpůrcem,“ shrnula své dojmy bavorská politička.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků