Hlavní obsah
 

Na Jízdu kolem osení vyrazilo šest jezdců. Brzy ráno, aby nelákali přihlížející

Jízda kolem osení, tradice stará asi 400 let, která byla v Lukavci na Novojičínsku založena po bitvě na Bílé hoře a která poté nebyla přerušena ani v době světových válek, zůstala i letos navzdory pandemii zachována. Na okruh po obci za zpěvu duchovních písní vyrazilo v neděli v šest hodin ráno šest svátečně oděných jezdců.

 
Na Jízdu kolem osení vyrazilo šest jezdců. Brzy ráno, aby nelákali přihlížející

Stejně jako loni, kdy přišla první vlna pandemie, se jízda o Velikonoční neděli uskutečnila již za ranního rozbřesku. Běžně přitom kolona jezdců, kteří žehnají úrodě i lidem, čítá na dvě desítky členů. Pandemie poznamenala i loňský ročník, kdy se jízdy zúčastnili čtyři členové.

Na Jízdu kolem osení v neděli ráno vyrazilo šest jezdců.

Foto: Aleš Honus, Právo

„I letos jsme vyrazili brzo ráno, aby se neshlukovali lidé,“ řekl organizátor akce Václav David. Za normálních okolností se akce koná po poledni, jízda po vesnici a okolních polích trvá několik hodin a lidé, kteří v Lukavci žijí, líbají kříž, který nese jezdec v čele. Místní obyvatelé také pro jezdce připravují bohaté pohoštění a samozřejmostí je i bohoslužba.

Na Jízdu kolem osení v neděli ráno vyrazilo šest jezdců.

Foto: Aleš Honus, Právo

Lokální fenomén zvaný Jízda kolem osení je zapsán v nehmotném kulturním dědictví Moravskoslezského kraje. V minulých letech se objevila i myšlenka požádat na zápis do světového dědictví UNESCO, pořadatelé k tomu ale nedali souhlas. „Odmítli jsme to. Už tak se na akci za normálních okolností sjíždějí lidé z širokého okolí a koně někdy jen stěží projíždějí kolem parkujících aut. Zapsání na seznam UNESCO by přineslo takovou reklamu, že by to mohlo ohrozit samotnou myšlenku akce a ztratila by se její intimita. Je to lidově-náboženský zvyk, ne turistická atrakce,“ doplnil Václav David.

Na Jízdu kolem osení v neděli ráno vyrazilo šest jezdců.

Foto: Aleš Honus, Právo

Podle kronik se zvyk dodržuje v Lukavci minimálně od roku 1620. Tehdy jezdci odrazili hordu vojáků rozprášených ve stejném roce u bitvy na Bílé hoře. Jezdci se vždy setkávají na ploše u bývalého pivovaru, pak vyjedou za zpěvu náboženských písní a s modlitbami ke kostelu a pokračují nejprve po obci, pak přes pole do nedaleké osady Nové Dvory a zpátky. Jízda pak končí u pomníku padlých pod lukaveckým kostelem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků