Hlavní obsah
Ministr dopravy Dan Ťok ve Sněmovně Foto: Petr Hloušek, Právo

Na dálnicích se 150 km/h jezdit nebude

Na legální rychlost 150 km/h mohou řidiči na vybraných úsecích českých dálnic zapomenout. Sněmovna v úterý rozhodla, že se maximální povolená rychlost, která je nyní 130 km/h, nezvýší, i když už s tím jednou souhlasila. V úterý poslanci přistoupili na pozměňovací návrh Senátu a zvýšení limitu ze zákona o pozemních komunikacích vypustili.

Ministr dopravy Dan Ťok ve Sněmovně Foto: Petr Hloušek, Právo
Na dálnicích se 150 km/h jezdit nebude

Zákon by nyní měl podepsat prezident republiky Miloš Zeman. Ten už dříve řekl, že normu vetuje, pokud by se zvýšení limitu do ní dostalo.

Poslanci už jednou o zákonu hlasovali. V dubnu zvýšení rychlosti překvapivě schválili.

I kdyby ale normu nevrátil Senát, zůstal by zákon pouze na papíře. Úseky, kde by se mohlo jezdit rychleji, by totiž určovalo ministerstvo dopravy a jeho šéf Dan Ťok se proti normě stavěl.

Neděláme zákony na dobré počasí
ministr dopravy Dan Ťok

„Jsem rád, myslím, že dálnice na takovou rychlost nejsou připraveny,“ řekl v úterý ve Sněmovna Ťok. Rychlost, na kterou se dálnice staví, je 120 až 130 km za hodinu.

V případě vyšší rychlosti by byly potřeba například delší připojovací pruhy. „Museli bychom pravděpodobně rekonstruovat i svodidla, protože by při takové rychlosti nemusela vyhovovat,“ uvedl Ťok.

Na vybraných silnicích 110 km/h

Novela počítala s návrhem, že na některých místech by byla stopadesátka povolena za příznivého počasí. „Při dobrém počasí by se na těch úsecích možná o takové variantě dalo uvažovat, ale neděláme zákony na dobré počasí,” podotkl ministr.

Silnice I. třídy navržené ke zvýšení rychlosti na 110 km/hod

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Součástí zákona je i zvýšení limitu na vybraných silnicích 1. třídy z 90 km/h na 110 km/h. Tuto změnu poslanci schválili. Odmítli naopak možnost elektronických dálničních známek místo papírových.

Anketa
Jezdíte v ČR po dálnici 150 km/h?
ano, často
48.9 %
občas
16.7 %
ne
34.4 %
Celkem hlasovalo 1488 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků