Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Josef Vostárek, ČTK

Musíte naši ambasádu chránit, obrací se Petříček na Rusko po útoku extremistů

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček poslal v pondělí nótu ruské diplomacii s tím, že Rusko je povinno chránit ambasádu ČR v Moskvě. Učinil tak poté, co v neděli skupina radikálů v maskách hodila do areálu ambasády několik dýmovnic a na plot vyvěsila nápis Stop fašismu. Petříček doufá, že se takové útoky už nebudou opakovat. Incident měl být reakcí na odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Josef Vostárek, ČTK
Musíte naši ambasádu chránit, obrací se Petříček na Rusko po útoku extremistů

„K incidentu došlo i přesto, že v Moskvě mj. platí až na výjimky zákaz vycházení. Česká republika protestuje proti útoku na prostory diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit,” uvádí v oficiální nótě ministerstvo zahraničí, kterou v pondělí odeslalo ruskému ministerstvu zahraničí.

„Očekáváme, že ruské orgány přijmou taková opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly,” píše se v ní dále.

Reakce na odstranění Koněva

Česká strana tak reaguje na akci ultralevicové a krajně nacionalistické skupiny osob pod názvem Jiné Rusko, která v neděli v maskách vyvěsila na plot českého velvyslanectví v Moskvě nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Jde podle nich o reakci na odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze.

Jiné Rusko, jehož stoupenci sami sebe označují za nacionální bolševiky, se hlásí k odkazu nedávno zemřelého kontroverzního politika Eduarda Limonova, jednoho z hlavních ideologů velkoruské nacionalistické levice. Na svém webu k útoku na ambasádu strana uvádí, že šlo o odpověď českým úřadům za odstranění Koněvovy sochy, které prý bylo "součástí všeobecné strategie evropských států na přezkoumání výsledků druhé světové války".

„Když odmítají zásluhy sovětského národa ve věci boje s nacismem, vydávají se samy české úřady na cestu schvalování nacismu,” konstatuje se v článku. Strana Jiné Rusko v něm vyzývá ruské ministerstvo obrany k odpovídajícím diplomatickým, "a bude-li to nutné, nejen diplomatickým" krokům, které by měly "přesvědčit evropské kolegy o tom, že rusofobie v jakékoli formě nezůstane bez trestu".

Článek končí provoláním "Naše tanky budou v Praze!" a "Rusko je všechno, vše ostatní nic". Z přiložených fotografií je patrné, že akci provedli čtyři muži oblečení v černém a v maskách. Televize REN ve své zprávě uvedla, že policie po pachatelích akce pátrá.

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice k odstranění sochy využila nynější nouzový stav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků