Hlavní obsah
Náměstí Pod kaštany v Praze 6, kde sídlí Velvyslanectví Ruské federace. Foto: Aneta Lednová, Novinky

Moskva stáhla diplomata zapleteného do pronajímání bytů v Praze

Rusko stáhlo z Prahy diplomata Alexandra Těrentěva spojovaného s kauzou nelegálního pronájmu bytů, které měla ruská ambasáda k dispozici. S odvoláním na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) to ve středu uvedl server Seznam Zprávy. Na stažení ruského diplomata naléhalo od jara české ministerstvo, které hrozilo, že ho jinak vyhostí, uvedl server.

Náměstí Pod kaštany v Praze 6, kde sídlí Velvyslanectví Ruské federace. Foto: Aneta Lednová, Novinky
Moskva stáhla diplomata zapleteného do pronajímání bytů v Praze

„Tento případ se podařilo vyřešit diplomatickou cestou a dotyčná osoba již v ČR od začátku srpna nepůsobí,” řekl Petříček. Česko tím podle něj považuje záležitost kolem kupčení bytů za uzavřenou a dál ji řešit nehodlá.

Kvůli kauze si letos v březnu ministerstvo předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním některých nemovitostí v Česku ruskou ambasádou a na protiprávní chování jednoho z pracovníků velvyslanectví. Česká diplomacie požádala ruskou stranu o rychlou nápravu.

Server Deník N už předtím informoval, že důvodem pro předvolání velvyslance bylo ruské nakládání s byty, které Česko vlastní a ruská ambasáda je na základě mezivládních dohod využívá. Podle serveru by velvyslanectví mělo využívat byty pro své diplomaty, ale pronajímá je třetím osobám, což je v rozporu s mezivládními dohodami. Kritizovaným pracovníkem ambasády byl podle serveru nižší diplomatický pracovník Těrentěv, který údajně při pronájmu bytů postupoval nestandardně. Nájemníci prý často nedostali nájemní smlouvu a nájem museli platit v hotovosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků