Hlavní obsah
Jiří Fajt Foto: Jan Šída, Právo

Moje výpověď je neplatná, tvrdí v žalobě odvolaný šéf Národní galerie Fajt

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt v žalobě tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. Výpověď podepsal pověřený ředitel galerie Ivan Morávek, který k tomu podle Fajta neměl oprávnění. Vyplývá to z textu žaloby odeslané v úterý Obvodnímu soudu pro Prahu 1, kterou má ČTK k dispozici.

Jiří Fajt Foto: Jan Šída, Právo
Moje výpověď je neplatná, tvrdí v žalobě odvolaný šéf Národní galerie Fajt

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea.

Fajt v žalobě uvádí, že funkci ředitele NGP vykonával řádně až do 18. dubna, kdy ho ministr odvolal. Výpověď pak dostal 22. května, ale dokument podle Fajta není platný. „Důvod neplatnosti výpovědi spatřuje žalobce (Fajt) v tom, že právní jednání (výpověď) nebylo učiněno oprávněnou osobou,“ píše se v žalobě.

Bývalý ředitel to zdůvodňuje tím, že pod výpovědí je podepsán Morávek jako „generální ředitel pověřený řízením“, ale podle statutu NGP může za galerii jednat pouze generální ředitel jmenovaný ministrem kultury. Výpověď by podle Fajtovy argumentace mohl řediteli NGP případně dát statutární zástupce generálního ředitele, ale tato funkce v danou dobu nebyla obsazena. „Formulace ‚generální ředitel pověřený řízením‘ je zcela nesmyslná,“ uvádí žaloba.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD)

Foto: Petr Horník, Právo

Staněk podle ní nemohl nikoho pověřit řízením galerie. „Ministr kultury zcela účelově vybočil ze svých pravomocí a postupoval nezákonně. Není v pravomoci ministra kultury pověřit jinou osobu řízením Národní galerie v Praze. Takovou pravomoc zákon ministru kultury, jako zástupci zřizovatele, nepřiznává. Ministr kultury má toliko právo jmenovat řádného generálního ředitele,“ píše se v žalobě. „Nerespektováním zákonných ustanovení, respektive jejich obcházením, ministr kultury způsobil neplatnost výpovědi,“ uvádí dokument.

Karty drží Zeman

Ministr Staněk v květnu po kritice odvolání Fajta a Soukupa rezignoval ke konci měsíce. Prezident Miloš Zeman ale jeho konec neakceptoval. Nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra.

Prezident Miloš Zeman se sejde s kandidátem na ČSSD ministra kultury Michalem Šmardou během své nadcházející návštěvy Vysočiny. „Já se s ním (Šmardou) sejdu na Vysočině, až tam teď pojedu. Vysočinu máme oba rádi, takže to bude příjemné prostředí,“ řekl Zeman minulý týden v TV Barrandov. Zeman má plánovanou oficiální návštěvu kraje Vysočina na 25. až 27. června a poté bude trávit část dovolené na své chalupě. Šmarda je starostou vysočinského Nového Města na Moravě.

Zda prezident vyhoví návrhu na jmenování nového šéfa resortu kultury, ale stále není jasné.

Staněk dostal ještě před rezignací od vedení ČSSD za úkol připravit do konce května výběrové řízení na šéfa NGP. V pondělí ministr novinářům řekl, že řízení bude vypsáno, až se odborná veřejnost shodne na jeho podmínkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků