Hlavní obsah
Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), pražský primátor Zdeňek Hřib (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

Místo Číny Tchaj-wan, místo pandy luskoun. Praha chystá sesterskou smlouvu s Tchaj-pejí

Praha naváže ekonomickou, obchodní i kulturní spolupráci s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. V pondělí o tom rozhodli radní. Prvním krokem bude podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) příchod šupinatého luskouna. Smlouvu budou ještě v prosinci schvalovat zastupitelé.

Zleva Jan Čižinský (Praha sobě), pražský primátor Zdeňek Hřib (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
Místo Číny Tchaj-wan, místo pandy luskoun. Praha chystá sesterskou smlouvu s Tchaj-pejí

„Rozhodli jsme se povýšit náš vztah, který máme už od roku 2001, na sesterskou smlouvu. Upravujeme vztah s vícero městy, se kterými jsme doteď měli pouze neformální vztahy,“ řekl na tiskové konferenci po jednání rady primátor Hřib.

Takovou smlouvu by chtěl do budoucna navázat například s Vídní nebo Bratislavou.

Hřib: Čekáme na luskouna

Spolupráce by podle Hřiba měla proběhnout v několika oblastech. „Jde o chytrá řešení v oblasti zdravotnictví, vzdělávání nebo dopravy, také poskytování stipendií na studium čínštiny a spolupráce se zoo. Očekáváme příchod luskouna. To bude první formální krok,” dodal Hřib.

Luskoun je jediný savec, který má šupiny, vyskytuje se v Asii. Živí se převážně mravenci.

K podpisu smlouvy s Tchaj-pejí by mělo dojít v lednu 2020.

Praha letos v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny, kterou v minulém volebním období uzavřela primátorka Adriana Krnáčová (ANO). I tehdy byla součástí smlouvy spolupráce i se zoo. Praha usilovala o příjezd pandy, jejíž příjezd primátorka slibovala, to se nakonec nepodařilo.

Za ukončení smlouvy si Praha vyslechla kritiku i výhrůžky z čínské strany. Čína zrušila i vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou.

Proti narušení vzájemných vztahů se v létě primátor Hřib ohradil s tím, že Čína není spolehlivý partner a že Praha chce apolitická partnerství.

Pražští radní schválili vypovězení smlouvy s Pekingem 7. října a následně Peking smlouvu 9. října předčasně vypověděl. Praha měla v rámci partnerství s Pekingem získat do zoo pandu, nikdy k tomu však nedošlo.

Apolitické partnerství

„Jedná se o obecný, apolitický text o spolupráci měst v oblastech ekonomické a obchodní spolupráce, vědy a technologií, kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, zdravotnictví a dalších,” píše se v dokumentu o partnerství s Tchaj-pejí. Na formalizaci spolupráce se domluvilo vedení města při návštěvě Tchaj-wanu letos na jaře.

O českých a tchajwanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu země chce příští rok jet předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům České republiky. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Počínání Kubery i Hřiba v sobotu odsoudil prezidentův expertní tým. Hřib v minulosti kritizoval smlouvu o spolupráci Prahy s Pekingem a vydal se na návštěvu Tchaj-wanu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků