Hlavní obsah
 

Ministr zdravotnictví chce zakročit proti vymítačům červů tvorbou nových trestných činů

Problém šarlatánů a podvodníků, kteří „léčí” pacienty se smyšlenými diagnózami, by mohl vyústit ve změnu zákona. Jak upozornil pořad internetové televize Stream A DOST!, který se tématu dlouhodobě věnuje, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) by chtěl, aby takovéto jednání bylo trestné.

 
Ministr zdravotnictví chce zakročit proti vymítačům červů tvorbou nových trestných činů

„Budu tlačit na to, aby byla definována nová skutková podstata trestného činu, a to je podvodné poskytování lékárenské nebo lékařské péče,” uvedl ministr s tím, že by to umožnilo účinnější postihování nepoctivců, kteří pacientům nezřídka tvrdí, že jejich obtíže jsou způsobeny například parazity. Lidem pak za tučnou úplatu nabízejí „léčbu” i „medikamenty”, které je vyléčí.

V některých případech však mohou lidé trpět skutečným závažným onemocněním, jehož léčbu však pod dojmem samozvaných šarlatánů zanedbají, což může mít i fatální důsledky.

Parazitolog František Stejskal z Nemocnice Na Bulovce připouští, že mnoho z těch, kteří nepoctivcům uvěří, by vedle dalšího potřebovalo i psychologickou péči.

Miloslav Ludvík

Foto: Milan Malíček, Právo

„K nám přijde a řekne si: 'Byli jsme tady vyšetřeni, nic nás to nestálo. Asi se nám tu moc nevěnovali. Když půjdeme k tomu alternativnímu léčiteli, věnuje se nám mnohem víc. My tam za to musíme zaplatit, i ty léky si musíme zaplatit, tak asi budou účinnější',” popsal možné myšlenkové pochody lidí, kteří míří k léčitelům a jejich zázračným medikamentům.

TIP: Všechny díly pořadu A DOST! naleznete na Stream.cz

Část lidí podle Stejskala bez ohledu na laboratorní testy věří, že mají nějaké onemocnění. Těm však podle něj nepomůže medikamentózní léčba, nýbrž dlouhodobá psychoterapie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků