Hlavní obsah
Vojáci s maskami před katedrálou v Miláně. Foto: Flavio Lo Scalzo, Reuters

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty na sever Itálie

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům cestovat na sever Itálie do oblastí, které se potýkají s rozšířením koronaviru. Jedná se o Lombardii a Benátsko. Opatření platí do odvolání. Resort varuje cestovatele, že se v případě cesty do postižených oblastí mohou na dva týdny ocitnout v karanténě.

Vojáci s maskami před katedrálou v Miláně. Foto: Flavio Lo Scalzo, Reuters
Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty na sever Itálie

„Doporučujeme proto před cestou do výše zmíněných regionů pečlivě sledovat aktuální informace, neboť může docházet k dočasným opatřením, která mohou narušit silniční a vlakovou dopravu,“ uvedl resort, který připomněl, že italská vláda přijala v zasažených regionech řadu opatření včetně izolace obyvatel zasažených obcí.

„Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14denní karanténě,“ doplnil Černínský palác.

Omezení v schengenském prostoru kvůli nákaze koronavirem Evropská unie zatím neplánuje, uvedli v pondělí eurokomisaři pro zdraví a pro řešení krizí Stella Kyriakidisová a Janez Lenarčič. Na boj s nákazou chce dát EU 230 milionů euro (5,8 miliardy korun).

V Itálii bylo prozatím potvrzeno 152 nakažených a čtyři oběti. Případy nákazy byly zaznamenány rovněž regionech Piemont (Turín), Trentino Alto Adige (Trento a Alpy), Emilia Romagna (Bologna) a Lazio (Řím).

Italské regiony Lombardie a Benátsko.

Foto: Mapy.cz

Lidem resort doporučuje podobně jako v případě chřipkové epidemie dodržovat základní hygienická pravidla a snažit se vyhýbat místům s větší koncentrací osob. V případě obtíží by lidé měli kontaktovat zdravotníky na lince 112.

„V případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450,“ dodalo ministerstvo s doporučením, aby se lidé před cestou registrovali v aplikaci Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD).

ČR zatím neplánuje přijímat další opatření. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nicméně svolal na pátek Ústřední epidemiologickou komisi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků