Hlavní obsah
Ivermectin. Foto: Novinky

Ministerstvo umožní všem lékařům léčbu ivermektinem

Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že všichni poskytovatelé lékařské péče budou moci pacientům podávat lék ivermektin. Podání bude záležet na rozhodnutí lékaře, musí být v souladu s doporučením Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a bude potřeba informovaný souhlas pacienta. Oznámila to v pátek mluvčí resortu Barbora Peterová.

Ivermectin. Foto: Novinky
Ministerstvo umožní všem lékařům léčbu ivermektinem

„Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermektin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas. Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermektinu na léčbu onemocnění covid-19,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Léčba ivermektinem je podle něj experimentální, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s covidem-19.

Lék již některým pacientům podávají lékaři v brněnské nemocnici u svaté Anny, kde s ním mají pozitivní zkušenost.

Ministerstvo připomnělo, že podle stanoviska výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP neexistuje pro využití ivermektinu v primární péči dostatek podkladů medicíny založených na důkazech, a to zejména podkladů z prostředí primární péče, pro které je lék určen.

O použití ivermektinu se lékaři přou po celém světě. Část je proti, protože jim chybí jednoznačný výsledek velké a kvalitně provedené studie, část poukazuje na to, že se za třicet let užívání 3,7 miliardy dávek ukázal jako bezpečný a pacientům s covidem v nemocnicích pomáhá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků