Hlavní obsah
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministerská cesta skončila předčasně, Rusové neumožnili Tomanově delegaci přelet do Kazaně

Návštěva ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) v Rusku skončila předčasně. Ruská strana ve středu ministrovi a podnikatelskému doprovodu neumožnila vnitrostátní přelet z Moskvy do Kazaně. Delegace se tak předčasně vrací do Prahy. Okolnosti řeší i ministerstvo zahraničí.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Ministerská cesta skončila předčasně, Rusové neumožnili Tomanově delegaci přelet do Kazaně

Na zrušenou cestu ministra a dvou desítek podnikatelů upozornil ve čtvrtek server E15. Podle programu měl ministr s delegací v Kazani jednat s prezidentem Republiky Tatarstán Rustamem Nurgalievičem Minnichanovem.

Na moskevském letišti nechala ruská strana Čechy nejprve 10 hodin čekat a následně oznámila, že vnitrostátní přelet do Kazaně neumožní. Tím podle mluvčího Vojtěcha Bílého porušila dohodu.

Ministr Toman si položil otázku, jaké jsou skutečně zájmy ruské strany ohledně vzájemné spolupráce.

„Jsem zklamaný o to víc, že jsem osobně vnímal velký zájem podnikatelů o spolupráci jak z české, tak ruské strany,” citoval server ministra, který v úterý jednal s ruským protějškem Dmitrijem Nikolaevičem Patruševem.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) shromažďuje resort informace, proč nebyl vnitrostátní let povolen. „Zatím jsme oficiální stanovisko z ruské strany nedostali. MZV situaci aktivně řeší. V tuto chvíli nechci spekulovat o dalších krocích,” uvedl Petříček.

Server připomněl, že v Rusku rezonují informace z výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), která konstatovala, že se v Česku zvyšuje aktivita čínských a rovněž ruských rozvědek.

Rusové nelibě vnímají i další aktivity, jako je plánované umístění pamětní desky vlasovců v pražských Řeporyjích či plánovaný přesun sochy sovětského maršála  Koněva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků