Hlavní obsah
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) před povinností nosit roušku. Foto: Jan Handrejch, Právo

Metnar: Česko si váží rudoarmějců, Koněva ale Rusku dát nemůže

Česká republika si váží vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války, a pečlivě se stará o jejich hroby. Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, kterou nechala Praha 6 začátkem dubna odstranit z náměstí Interbrigády, ale Moskvě nemůže předat, napsal český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) svému ruskému protějšku Sergeji Šojguovi.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) před povinností nosit roušku. Foto: Jan Handrejch, Právo
Metnar: Česko si váží rudoarmějců, Koněva ale Rusku dát nemůže

Metnar Šojguovi v dopise vysvětluje, že pomník je majetkem Prahy 6, a navíc nespadá do kategorie válečných hrobů, Dopis, na který upozornil  Deník N, dnes ČTK poskytl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

K vyřešení problému, který v poslední době zatěžuje česko-ruské vztahy, by podle Metnara mohly přispět chystané konzultace mezi ministerstvy zahraničí obou zemí podle Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993.

Nemůžeme vám dát, co není naše

Metnar ruskému ministrovi napsal, že jeho žádosti o předání památníku nemůže vyhovět.

"Památník není majetkem ministerstva obrany ani nestál na jeho pozemcích. Rovněž jej podle právních předpisů nebylo možné zařadit do kategorie válečný hrob. O demontáži rozhodlo zastupitelstvo Městské části Praha 6, a podle platných zákonů tak Ministerstvo obrany České republiky není oprávněno vstupovat do vlastnických práv Městské části Praha 6, pod jejíž působnost správa památníku spadá, a tudíž ani není oprávněno rozhodovat o jeho případném předání Ruské federaci," uvedl Metnar.

Zdůraznil, že české ministerstvo obrany koordinuje péči o téměř čtyři tisíce jednotlivých i hromadných ruských válečných hrobů a přispívá každoročně na jejich údržbu a rekonstrukci. Značné prostředky podle Metnara dávají na péči o hroby padlých rudoarmějců také kraje, města a obce. "Tuto náležitou péči opakovaně potvrzovali i představitelé Vašeho ministerstva na zasedáních Česko-ruské společné mezivládní komise pro válečné hroby," uvedl Metnar.

Konzultace pomohou, věří Metnar 

Věří, že česko-ruské konzultace by mohly tuto záležitost vyřešit. "Zároveň se domnívám, že tyto konzultace by mohly být pozitivním impulsem pro bilaterální spolupráci v péči o válečné hroby," dodal český ministr obrany.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu, která byla opakovaně cílem vandalských útoků, loni v létě zakrýt plachtou a počátkem dubna odstranit. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily v této souvislosti trestní stíhání některých pražských politiků, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Stíhání lidí zodpovědných za odstranění sochy na základě nového ruského zákona navrhl právě ruský ministr obrany Šojgu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků