Hlavní obsah
Robert Šlachta 23. června na jednání poslaneckého bezpečnostního výboru Foto: Petr Hloušek, Právo

Máme na vás složku, řekl prý Váňovi z ČSSD Šlachta. Je to nesmysl, brání se

Odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta sice minulý týden na zasedání poslaneckého bezpečnostního výboru nedostal vůbec slovo, nicméně z tábora sociálních demokratů zaznívá, že i tak mluvil až moc.

Robert Šlachta 23. června na jednání poslaneckého bezpečnostního výboru Foto: Petr Hloušek, Právo
Máme na vás složku, řekl prý Váňovi z ČSSD Šlachta. Je to nesmysl, brání se

Podle některých hlasů měl ve vzájemném rozhovoru nevhodně tlačit na šéfa výboru Romana Váňu (ČSSD), který byl jedním z hlavních odpůrců toho, aby Šlachta před poslanci promluvil o údajném propojení policejních špiček s podsvětím.

Sám Váňa nechtěl obsah hovoru komentovat, nicméně chování šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu označil za nestandardní. Šlachta jakýkoliv nátlak striktně odmítl.

Podle zdrojů Práva z okolí vlivného sociálnědemokratického poslance měla klíčová věta znít „Máme na vás složku“ a pronést ji měl vlivný policista přímo v prostorách výboru, který probíhal ve velmi bouřlivé atmosféře. Zasedací místnost navíc byla přeplněná lidmi.

Robert Šlachta (vlevo) a Roman Váňa (vpravo) na jednání poslaneckého bezpečnostního výboru

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

„Šlachta mu prý naznačil, ať to při zvažování svého postupu bere v potaz,“ řekl k tomu Právu zdroj s tím, že Váňa se se svou zkušeností svěřil v uplynulých dnech spolustraníkům.

Bavili jsme se o složkách, kde máme zprávu, a ne o tom, co na koho máme
Robert Šlachta, odcházející šéf ÚOOZ

Šlachta něco takového označil za naprostý nesmysl. „Bavili jsme se o složkách, kde máme zprávu, a ne o tom, co na koho máme,“ poznamenal v této souvislosti končící šéf lovců mafiánů.

Narážel zjevně na zhruba sedmdesátistránkovou zprávu poslancům, kde Šlachta a jeho lidé shrnuli své poznatky z vyšetřování o možných únicích informací od vedení policie směrem k lidem z podsvětí.

Ve vysílání České televize Šlachta v neděli uvedl, že zpráva existuje v jednom papírovém výtisku, který je momentálně uložen v trezoru v sídle útvaru. Jenže Vána si i podle svých slov pro Právo vyložil obsah promluvy zcela jinak.

Chce jít na inspekci

„Celé to jednání výboru bylo nestandardní a informaci, se kterou se na mě plukovník Šlachta obrátil, jsem považoval také za nestandardní,“ řekl k tomu v pondělí Vána a zároveň dodal, že je připraven se kvůli tomu obrátit na příslušnou instituci.

Tou by v tomto případě byla Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má ze zákona v popisu práce vyšetřování možné trestné činnosti policistů. „Nechť samozřejmě koná, jak má,“ poznamenal na Váňovu adresu Šlachta.

Co konkrétně mohl mít ředitel policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem na mysli, není jasné. Váňa ale pochází z Olomouce.

A právě tam Šlachtovi detektivové zasáhli proti údajné klientelistické síti kolem tamních vysokých policejních důstojníků, vlivného regionálního podnikatele Ivana Kyselého a také místního sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila.

Informace o údajném „brutálním“ úniku informací, ze kterého Šlachtův podřízený a šéf ostravské pobočky útvaru Jiří Komárek veřejně obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého, má přitom být vedlejším produktem této kauzy známé pod krycím názvem Vidkun.

Bude spolupracovat

Šlachta požádal o slyšení na výboru na žádost Komárka, poslanci ale na čtvrtečním, narychlo svolaném jednání policistům ani rovněž přítomnému vrchnímu státnímu zástupci z Olomouce Ivo Ištvanovi vystoupení neumožnili, protože vůbec neschválili program schůze.

Iniciovat ale chtějí vznik speciální poslanecké vyšetřovací komise a Šlachta už avizoval, že je připraven s tímto orgánem spolupracovat.

Související témata:

Foto: Archiv, Právo

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků