Hlavní obsah
Livia Klausová Foto: Petr Horník, Právo

Livia Klausová jako velvyslankyně na Slovensku končí

Livia Klausová (74) končí na vlastní žádost v roli velvyslankyně na Slovensku. Deníku Blesk to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Manželka bývalého prezidenta Václava Klause se podle deníku cítí unavená a chce se věnovat vnoučatům.

Livia Klausová Foto: Petr Horník, Právo
Livia Klausová jako velvyslankyně na Slovensku končí

„Mohu potvrdit, že paní Klausová na vlastní žádost končí jako velvyslankyně v Bratislavě. Do jmenování nového velvyslance, kterému musí hostitelská země udělit souhlas, nemůžeme sdělovat jméno jejího nástupce," sdělila Blesku Lagronová. Ambasádu podle ní dočasně povede zástupce velvyslance.

Vystudovaná ekonomka Klausová je velvyslankyní od prosince 2013. Její vyslání na Slovensko prosazoval prezident Miloš Zeman. Nepohodl se kvůli tomu s tehdejším šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Klausová Zemana podpořila v prezidentské kampani. Velvyslankyní se stala až za působení úřednické vlády Jiřího Rusnoka.

Kromě Klausové na Slovensko Zeman prosazoval v roce 2013 jako ambasadora také bývalého kosmonauta Vladimíra Remka do Moskvy. I jeho vyslala do Ruska až Rusnokova vláda. Remek skončil jako velvyslanec v Rusku začátkem letošního roku.

Kvůli Klausové a také kvůli velvyslankyni v Sýrii Evě Filipi se měnil zákon o státní službě, podle kterého už nyní diplomaté mohou zůstat ve službě i po překročení hranice 70 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků