Hlavní obsah

Lídři koalice se s Paroubkem shodli: řešení krize musí být rychlé

O řešení vládní krize jednali v pondělí večer zhruba hodinu v Kramářově vile lídři koalice Mirek Topolánek (ODS), Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Martin Bursík (SZ) se šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem.

Lídři koalice se s Paroubkem shodli: řešení krize musí být rychlé

„Dohodli jsme se, že všechna řešení musí být rychlá, pokud chceme, aby demokratické parlamentní strany na ta řešení měly nějaký vliv,“ řekl Právu po jednání v Kramářově vile Čunek.

Uvedl, že rychlé řešení požaduje prezident Václav Klaus. "Pan prezident je z ústavního hlediska tím, kdo nyní rozdává karty. Buď to udělá sám, nebo s námi,“ vysvětlil Čunek, proč musí v řešení vládní krize politické strany postupovat rychle. Klaus by uvítal řešení situace v "co nejkratší možné době" [celá zpráva].

„Shodli jsme se na tom, že chceme jít společně do protikrizových opatření,“ doplnil ke schůzce lídrů koalice s Paroubkem. Topolánek i Paroubek se novinářům vyhnuli. Další jednání o podobě vlády budou podle Čunka pokračovat v úterý.

Premiér se sešel se šéfem ČSSD na téma nové vlády už v pátek. Projednali současnou politickou situaci a dohodli se na termínu předčasných voleb, které by se měly konat v říjnu. Přesný termín však nepadl.

Paroubek si vymínil, že sociální demokracie bude do začátku června tolerovat dosavadní Topolánkovu vládu jen tehdy, pokud odejde ministr vnitra Ivan Langer a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká [celá zpráva].

Ekonomičtí experti proti krizi

Na ministerstvu financí se v pondělí zároveň setkali ekonomičtí experti vlády a opoziční ČSSD. Za kabinet se schůzky zúčastnil správce státní pokladny Miroslav Kalousek s ministrem průmyslu Martinem Římanem, za ČSSD jejich stínoví kolegové Bohuslav Sobotka a Milan Urban.

Ekonomičtí experti se sešli zejména proto, že v tomto týdnu proběhnou dvě mimořádné schůzky Sněmovny. Jejich ústředním tématem mají být protikrizová opatření o této otázce se jednalo také v pondělí. Sociální demokraté se dohodli s koalicí, že se nebudou navzájem blokovat a že ve Sněmovně nechají projít návrhy na řešení jak ze strany vlády, tak ty opoziční do druhého čtení.

V úterý proběhne mimořádná schůze na popud ČSSD a v pátek na popud vlády. O opatřeních proti krizi se bude dále jednat.

Zatímco opozice hovoří například o zavedení šrotovného, vláda chce prosadit zrychlení odpisů pro podnikatele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků