Hlavní obsah
Činnost vlády premiéra Topolánka hodnotí kladně necelá čtvrtina lidí. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Lidé jsou spokojeni s Liškou a Schwarzenbergem, kritizují Julínka

S výsledky činnosti vlády premiéra Mirka Topolánka byla v říjnu spokojena necelá čtvrtina občanů. Ze členů vlády hodnotí lidé nejpozitivněji ministry Ondřeje Lišku a Karla Schwarzenberga za Stranu zelených a Jiřího Pospíšila z ODS. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Činnost vlády premiéra Topolánka hodnotí kladně necelá čtvrtina lidí. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Lidé jsou spokojeni s Liškou a Schwarzenbergem, kritizují Julínka

Respondenti známkovali jejich práci stejně jako ve škole. Pouze u těchto tří ministrů převažují příznivá hodnocení (známky 1 a 2) nad nepříznivými (4 a 5).

Nejkritičtější jsou občané naopak k práci ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, samotného předsedy vlády Mirka Topolánka, vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka a ministra vnitra Ivana Langera, u nichž převažují negativní známky (4 a 5).

Nejpozitivněji hodnocení členové vlády (v %)
ministrhodnocení 1 a 2
hodnocení 4 a 5
Ondřej Liška
34
19
Karel Schwarzenberg
40
31
Jiří Pospíšil
3222

S vládou nejsou spokojeni ani voliči menších koaličních stran

Vládu a její kroky v říjnu pozitivně hodnotilo pouze 22 procent dotázaných. Nejspokojenější s její činností jsou voliči ODS, 66 procent z nich hodnotí činnost vlády spíše, či zcela pozitivně. Naopak stoupenci ostatních stran zastoupených ve Sněmovně se na činnost vlády dívají kriticky. Kladně její činnost hodnotí pouze 24 procent lidoveckých voličů a 28 procent sympatizantů Strany zelených. Z voličů opoziční ČSSD a KSČM hodnotí vládu pozitivně pouze sedm, respektive čtyři procenta.

Nejméně pozitivně hodnocení členové vlády (v %)
ministr
hodnocení 1 a 2hodnocení 4 a 5
Tomáš Julínek
12
68
Mirek Topolánek
19
63
Jiří Čunek
15
62
Ivan Langer
17
54

Podíl lidí, kteří činnost vlády hodnotí kladně, převažoval pouze mezi voliči ODS. Sympatizanti ostatních parlamentních stran jsou podle výzkumu s činností vlády spíše nespokojeni.

Obliba vlády klesá i s věkem. Pozitivně ji hodnotí 24 procent lidí do 30 let, ale pouze 15 procent občanů důchodového věku. Kladné hodnocení roste i s dosaženým vzděláním a hmotným zajištěním domácnosti.

Při hodnocení jednotlivých ministrů se projevuje stejný trend jako u spokojenosti s činností vlády. Celkově lépe členy vlády hodnotí lidé mladší, občané s vyšším, zejména vysokoškolským vzděláním a voliči ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků