Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Levice by většinu ve Sněmovně nezískala, bodují malé strany

ČSSD by podle průzkumu společnosti Factum Invenio, který se uskutečnil na přelomu února a března, vyhrála volby do Sněmovny se ziskem 27,4 procenta hlasů. Přepočet na mandáty však prokazuje, že většinu by ani s podporou komunistů soc. dem. neměla. ODS by podpořilo 23 procent voličů, KSČM 14,4 procenta a TOP 09 by měla přízeň 11,8 procenta.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Levice by většinu ve Sněmovně nezískala, bodují malé strany

Věci veřejné dále posilují, se ziskem 7,8 procenta by obsadily 15 křesel. Z menších stran by se do Sněmovny dostali už jen lidovci. Do hry se mohou ale také vrátit zelení, jejichž podpora stoupla o 2,5 procentního bodu, s 4,7 procenta by se však do Sněmovny nedostali.

Z průzkumu také vyplývá, že obě velké strany ztrácejí podporu ve prospěch menších. Soc. dem. za měsíc ztratili bezmála čtyři a občanští demokraté dva procentní body. Naproti tomu si o procentní bod polepšili komunisté, o více než dva procentní body také VV. Podpora KDU-ČSL a TOP 09 zůstává více méně stabilní.

Žádné z dalších uskupení včetně SPOZ expremiéra Miloše Zemana by nezískalo vyšší než dvouprocentní podporu.

Vývoj volebního modelu podle Factum Invenio (v procentech)
Strana Únor Březen
ČSSD 31 27,4
ODS 25,1 23
KSČM 13,5 14,4
TOP 09 11,3 11,8
VV 5,2 7,8
KDU-ČSL 6,2 6,2
Zelení 2,2 4,7

Přepočet na mandáty poukazuje na to, že povolební uspořádání budou zřejmě provázet složitá vyjednávání. Vítěz by totiž levicovou vládu nesestavil. ČSSD by získala 66 mandátů, což by s podporou 32 komunistických poslanců k sestavení kabinetu nestačilo. Pro vyslovení důvěry by jim chyběly tři hlasy.

Přepočet na mandáty podle FI
Strana Únor Březen
ČSSD 75 66
ODS 59 55
KSČM 29 32
TOP 09 22 22
VV 5 15
KDU-ČSL 10 10

ODS by měla k dispozici ve Sněmovně 55 hlasů, TOP 09 by pak disponovala 22, nemalý vliv by měla strana Radka Johna Věci veřejné s 15 poslanci. Důležitou roli by však měli také lidovci s 10 mandáty.

Nejsuverénnější by byl kabinet složený ze zástupců obou nejsilnějších stran, který by tak podporovalo 121 poslanců. Oproti minulým průzkumům však síla případné velké koalice slábne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků