Hlavní obsah

Kvůli ptačí chřipce se začnou vybíjet i zdravé chovy

Po konzultaci s Evropskou komisí se veterináři spolu s ministerstvem zemědělství rozhodli o likvidaci dalších tří chovů v ohnisku nákazy ptačí chřipky na Orlickoústecku. Jedná se o dvě farmy v obci Loučky a jedno hospodářství v Zářecké Lhotě. Chovy čítají 68 000 kusů drůbeže a nákaza se u nich nevyskytla. Informoval o tom Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.

Kvůli ptačí chřipce se začnou vybíjet i zdravé chovy

Hasiči a armáda od čtvrtka likvidují stejný počet slepic v Kosoříně a Netřebech. Jsou zhruba v jedné třetině, uvedl náměstek ředitele krajského Hasičského záchranného sboru Aleš Černohorský.

V Loučkách je na farmách 10 000 krůt a 55 000 brojlerů, v Zářecké Lhotě 3000 krůt, řekl Radek Axmann z krajské Veterinární správy. Likvidaci zdravých chovů potvrdil také ministr zemědělství Petr Gandalovič. Kdy likvidace začne, Axmann neuvedl. "Jde o preventivní krok. Likvidace bude navazovat po usmrcení chovů v Kosoříně a Netřebech," řekl.

Likvidace slepic na farmách v Netřebech u Českých Heřmanic a v Kosoříně pokračuje pomaleji, než armáda a hasiči předpokládali. Pět hodin trvalo vyklízení jedné haly v Netřebech, čekalo se také na cisternu s plynem, který má usmrtit slepice v Kosoříně. "Zemědělci nám říkali, že pochytat slepice je mnohem těžší než kuřata nebo krůty, které byly v Tisové a Noříně," řekl náměstek Černohorský.

V Netřebech do čtvrtečního odpoledne hasiči a vojáci vyklidili jednu halu, čekají je ještě dvě haly. Ze 17 000 kusů slepic tedy usmrtili jednu třetinu. U Kosořína již parkuje cisterna s plynem, který se vpustí do uzavřené haly. Zatím bylo rozhodnuto, že se zaplynuje jedna hala. Pokud se metoda osvědčí, stejnou metodou se usmrtí další osm hal. Ve všech halách je přibližně 54.000 slepic, řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků