Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Komunisté uspěli se stížností na volby v Brně-Kohoutovicích a mají mandát

Výsledek komunálních voleb v Brně-Kohoutovicích se změnil. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který vyhověl stížnosti KSČM, jejíž kandidátka se nakonec dostala do zastupitelstva. Plyne to z informací na úřední desce soudu.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Komunisté uspěli se stížností na volby v Brně-Kohoutovicích a mají mandát

V Kohoutovicích vyhrála ČSSD před KDU-ČSL, obě strany získaly shodně šest mandátů. KSČM se do zastupitelstva nedostala, získala 4,6 procenta hlasů. Ve stížnosti na komunální volby ale namítala, že počet hlasů přiznaných jejím kandidátům do zastupitelstev městských částí neodpovídá skutečnosti, podle navrhovatelky někdo manipuloval s hlasy voličů při jejich sčítání nebo při jejich přenosu do databáze Českého statistického úřadu.

Jako příklad KSČM uvedla právě Kohoutovice, kde její kandidát obdržel pouze jeden hlas, přestože ve prospěch celé její kandidátní listiny byl počet odevzdaných volebních lístků vyšší než jeden.

Výsledek komunálních voleb v Brně - Kohoutovice

Foto: David Ryneš, Novinky

Chyba v jednom okrsku

Krajský soud dal ohledně voleb v Kohoutovicích straně za pravdu, zjistil pochybení při sčítání hlasů v jednom z volebních okrsků. Podle soudu v něm strana získala o 563 hlasů více, než jak je uvedeno v zápise i jak později zveřejnil statistický úřad.

„Chybným nezapočtením některých hlasů pro navrhovatelku v takovém rozsahu tak dle krajského soudu bezesporu došlo k porušení volebního zákona,” konstatoval soud.

Po přičtení hlasů tak volební výsledek strany přesáhl pětiprocentní hranici, KSČM získala 5,21 procenta hlasů. Do zastupitelstva se tak dostala její kandidátka Helena Sýkorová, ze zastupitelstva naopak za KDU-ČSL vypadl Jakub Sychra. Návrhy KSČM na neplatnost voleb v dalších městských částech soud zamítl.

Krajský soud dostal ohledně komunálních voleb tři desítky stížností, a to z Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje a také z Vysočiny. Převážnou většinu z nich už zamítl nebo odmítl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků