Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Petr Horník, Právo

Komunisté během Velikonoc rozhodnou o další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD

O další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat Ústřední výbor KSČM. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Současně čtvrteční zasedání širšího vedení strany pověřilo Filipa a další členy předsednictva dohodovacím jednáním se zástupci ANO. Hnutí podle Filipa neplní část z bodů toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM před třemi lety.

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Petr Horník, Právo
Komunisté během Velikonoc rozhodnou o další toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD

„Komunistická strana ztácí důvěru ve schopnost hnutí ANO splnit dohodu, kterou jsme uzavřeli,” sdělil Filip.

„Než druhému dáte rozvodové papíry, je slušnost si ještě promluvit," uvedl ke krokům vedení poslanec Jiří Dolejš.

Hnutí podle komunistů neplní část z bodů toleranční dohody, na které se dohodlo se stranou před třemi lety. „I když byly učiněny kroky, které se týkají ústavní ochrany vody, tak to zatím není prioritou vlády. Neplní se také zabránění růstu cen bydlení a podpora výstavby obecních bytů,“ uvedl Filip.

„Jsme nespokojeni také s tím, jak se vyvíjí jednání o pětitýdenní dovolené,” dodal. Ve Sněmovně totiž leží zákon před třetím čtení, poslanci se zatím k jeho projednání ale nedostali.

Nelíbí se jim ani, že vláda nedodržela podmínky, na základě kterých komunisté v únoru podporovali prodloužení nouzového stavu. „Plní se naopak trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů a ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou,“ shrnul Filip.

„Vyplývá z toho, že dohadovací řízení může skončit tím, že končíme dohodu o toleranci,” dodal. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) by mohl předseda komunistů jednat 7. dubna ve Sněmovně.

Výkonný výbor ve čtvrtek podle informací ČTK také rozhodl, že na 17. dubna svolá zasedání Ústředního výboru do Nymburka. Na zasedání se bude hlasovat i o změnách ve vedení KSČM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků