Hlavní obsah
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček před jednáním koaliční rady. Foto: Milan Malíček, Právo

Koalice se schází poprvé od hlasování o nedůvěře. Atmosféru to neovlivní, tvrdí ministři

Zástupci koalice ANO a ČSSD se v pondělí schází poprvé od chvíle, kdy vláda v pátek ve Sněmovně ustála hlasování o nedůvěře. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) atmosféra vyhrocená nebude. To samé si myslí i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, jehož ČSSD při hlasování odešla ze sálu.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček před jednáním koaliční rady. Foto: Milan Malíček, Právo
Koalice se schází poprvé od hlasování o nedůvěře. Atmosféru to neovlivní, tvrdí ministři

„Nepředpokládám to,“ odpověděla Schillerová při příchodu do Strakovy akademie na dotaz, jestli podle ní jednání poznamená uplynulý týden, ve kterém hrozil pád vlády. „Všichni jsme k tomu přistoupili pragmaticky, beru to jako etapu, kterou máme za sebou. Ke kolegům se chovám pořád stejně, říkám si otevřeně svoje názory, říkám si je slušně a korektně,“ dodala.

Podobně to vidí i Hamáček. „Nijak to koaliční radu neovlivní, odpoledne jsme měli jednání s panem premiérem a jednali jsme bez problémů,“ tvrdí.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Foto: Milan Malíček, Právo

Postup ČSSD, která při hlasování o nedůvěře opustila sál a kabinet aktivně nepodpořila, přitom ANO kritizovalo. Premiér Andrej Babiš řekl, že takové jednání je pro něj zklamáním a nechápe ho. Vláda nakonec hlasování ustála díky hlasům KSČM. [celá zpráva]

Řeší se rodičovská i životní minimum

Koalice v pondělí odpoledne řeší sociální témata, například zvýšení rodičovského příspěvku či existenční životní minimum. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce existenční minimum zvýšit od ledna 2019 ze současných 3410 korun na 3800 korun. Ministryně financí Schillerová je proti.

Shoda není ani na růstu u rodičovské. Maláčová chce, aby se suma zvýšila na dvakrát - od července příštího roku o 40 tisíc korun na 260 tisíc korun a od ledna 2020 na 300 tisíc. Druhá možnost počítá rovnou s růstem o 80 tisíc korun, ale až od ledna 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků