Hlavní obsah
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová Foto: Milan Malíček, Právo

Koalice před hlasováním o důvěře mobilizuje poslance, stahuje je z dovolené

Poslanci bývalé koalice se na středeční vyslovování důvěry vládě Jiřího Rusnoka chystají v jednom šiku. Chtějí totiž předvést premiérovi a prezidentu Miloši Zemanovi, který Rusnoka jmenoval, svou stojedničkovou sílu.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová Foto: Milan Malíček, Právo
Koalice před hlasováním o důvěře mobilizuje poslance, stahuje je z dovolené

Zeman, který se chystá ve Sněmovně vystoupit, by tak měl parlamentní většinu uvidět na vlastní oči i bez podpisů, které žádá i s notářským ověřením. Někteří kvůli hlasování přeruší dovolenou.

Všichni potvrdili účast

„Všichni mi potvrdili účast,“ řekl v pondělí Právu šéf 42členného klubu TOP/STAN Petr Gazdík. Prezidentovi by podle něj měli koaliční poslanci jasně ukázat, že mají za sebou většinu.

„Zcela jasně se ukáže, jestli stojednička existuje, nebo neexistuje. Jestliže ano, tak by měla dát najevo, že v Česku je stále parlamentní demokracie,“ dodal Gazdík.

Je tu ústavní krize, kdy tady vznikla vláda SPOZ, která ve volbách získala 4,33 procenta, tak předpokládám, že každý, kdo nemá žádný zdravotní nebo velmi závažný důvod, bude přítomen jednání.
Petr Gazdík

Ten předpokládá, že ve středu přijde všech 101 poslanců, kteří jsou podepsáni pod nominací předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové na premiérku.

„Je tu ústavní krize, kdy tady vznikla vláda SPOZ, která ve volbách získala 4,33 procenta, tak předpokládám, že každý, kdo nemá žádný zdravotní nebo velmi závažný důvod, bude přítomen jednání,“ uvedl Gazdík.

Boris Šťastný, v pondělí nejen jménem, obhájil svou pozici v čele pražské ODS.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dodal, že když se minulý týden bavil s šéfem 50členného klubu ODS Markem Bendou a Karolínou Peake, předsedkyní LIDEM s osmi poslanci, tak „ani nenaznačovali, že by někdo nepřišel“.

Poslanec ODS Boris Šťastný, který před časem rebeloval v Nečasově koalici, se kvůli hlasování o důvěře vrací z dovolené ve Splitu.

„Na vztahu se nic změnit nemůže“

Pro Právo odmítl mediální spekulace, že by mohl třeba nechat zpáteční letenku propadnout, a snížit tak kvorum nutné pro schválení důvěry Rusnokově vládě. „Jsou to bláboly a fámy, někdo hraje svoje hry,“ řekl v pondělí Právu.

Benda věří, že jeho strana přijde na hlasování jako jeden muž a aktivně bude hlasovat proti důvěře Rusnokově vládě. „Nemám žádné informace, že by tomu bylo jinak. Ani si to neumím představit,“ řekl Právu Benda. ODS čeká v úterý zasedání výkonné rady a ve středu ráno ještě setkání poslaneckého klubu. „Na našem vztahu k vládě se už ale nemůže nic změnit,“ dodal Benda.

Podobně mluví i místopředseda ODS Jiří Pospíšil. „ODS pro podporu vlády Jiřího Rusnoka hlasovat nebude,“ napsal v prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků