Hlavní obsah
Livia Klausová a prezident Miloš Zeman Foto: Petr Marek, Právo

Klausová a Remek už čekají jen na schválení Slovenskem a Ruskem

Vláda premiéra Jiřího Rusnoka koncem července schválila jmenování bývalé první dámy Livie Klausové a europoslance za KSČM Vladimíra Remka velvyslanci, uvedly Lidové noviny (LN). Šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček Novinkám jasně naznačil, že se jmenováním Klausové a Remka se už čeká jen na souhlas Slovenska a Ruska. Klausová i Remek na začátku roku podpořili Miloše Zemana v prezidentské volbě.

Livia Klausová a prezident Miloš Zeman Foto: Petr Marek, Právo
Klausová a Remek už čekají jen na schválení Slovenskem a Ruskem

"Nekomentujeme jména, u kterých není uděleno agrément," sdělil Kmoníček na dotaz Novinek, zda už Klausovou a Remka posvětila vláda a je tak na řadě podpis prezidenta Miloše Zemana. Agrément je schválení navrhovaného diplomatického zástupce státem, ve kterém by měl působit.

Rusnok minulý týden prohlásil, že jeho kabinet bez důvěry už nové velvyslance schvalovat nebude.

V zápisu z jednání vlády podle LN stojí, že kabinet 31. července projednal materiál předložený ministrem zahraničních věcí a přijal usnesení. Pro hlasovalo všech 13 přítomných členů vlády. Víc veřejný zápis neobsahuje, protože projednávání nových velvyslanců patří kvůli diplomatickým zvyklostem do režimu utajení.

Miloš Zeman a Vladimír Remek

Foto: Petr Horník, Právo

Mezi nově schválenými ambasadory má být i Klausová. "Popřít to nemohu," řekl LN za příslibu anonymity jeden z ministrů. Oficiálně nikdo z členů vlády jednání komentovat nechtěl.

Klausová, která má být jmenována velvyslankyní v Bratislavě, tak vedle podpisu Zemana čeká na bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Jediný československý kosmonaut Remek by se měl stát velvyslancem v Rusku.

Klausová v prezidentské kampani zaútočila na manželku Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga. O možnosti, že by se mohla stát velvyslankyní na Slovensku, začal Zeman hovořit koncem března, ani ne měsíc od nástupu na Hrad.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků