Hlavní obsah

Klaus se setkal s Topolánkem a Kasalem

Prezident Václav Klaus se ve středu setkal s premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Ten mu řekl, že ODS se nyní snaží najít širší shodu stran, která by umožnila rychlejší uskutečnění předčasných voleb.

Klaus se setkal s Topolánkem a Kasalem

"Hledáme něco jako vládu shody o předčasných volbách," řekl Topolánek. O tom, koho Klaus pověří sestavením nové vlády, prý nebyla řeč. "V tuto chvíli není podstatné, koho prezident pověří," sdělil premiér.

Prezident se dopoledne setkal i s úřadujícím předsedou KDU-ČSL Janem Kasalem. Ten prezidenta informoval, že prioritou lidovců je duhová koalice spolu s ODS a ČSSD. Kasal také zopakoval, že lidovci podpoří návrh novely ústavního zákona o samorozpuštění Sněmovny.

Kasal: bez ČSSD se neobejdeme

Klaus a Kasal spolu probírali veškeré možné varianty pro sestavení nové vlády. Předseda lidovců uvedl, že pro lidovce je nepřijatelná varianta vlády, která by se opírala o hlasy komunistů, a proto jsou pro řešení, kterého se bude účastnit ČSSD. "Nepůjdeme do projektu, který by se opíral o vládu, s níž sociální demokracie nebude souhlasit. To znamená o vládu, která by závisela na hlasech poslanců KSČM," řekl Kasal novinářům.

Lidovci nabízejí jako řešení politické situace duhovou koalici, ve které by byli "nárazníkem" mezi velkými stranami.

Prezident podle Kasala své preference nevyjádřil, ale šéf lidovců nabyl dojmu, že mu jde o to, aby se na řešení dohodly všechny strany a aby vláda, která by dovedla zemi k případným předčasným volbám, měla důvěru Sněmovny.

Prezident bude pokračovat ve svých konzultacích s předsedy parlamentních stran. Ve čtvrtek na půl dvanácté si Klaus k sobě pozval předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. V pátek se na Hradě sejdou předsedové všech parlamentních stran.

Strany diskutují o duhové koalici a předčasných volbách

Klaus v úterý uvedl, že hledá takové řešení politické situace, které by buď zaručilo zemi stabilní vládu založenou na široké dohodě politických stran nebo ji dovedlo k předčasným volbám. Prezident si přeje v co nejkratší době jmenovat vládu, která získá důvěru ve Sněmovně. "Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován. Zároveň sděluji, že nepovažuji za možné, aby byl bez jakéhokoli limitu prodlužován dnešní stav, kdy máme vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny. Opakuji, že jako prezident republiky hledám vládu a že i do případných předčasných voleb musí vést zemi vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny," sdělil Klaus. [celá zpráva]

Na možnosti vytvoření duhové koalice se lidovci v úterý shodli s ODS. Poté jednali občanští demokraté i s ČSSD, ale bezvýsledně. "Budeme pokračovat v jednání, není zatím dohoda na nějakém společném konsensuálním řešení. V tomto směru jsme se neposunuli nikam dál," řekl po schůzce se soc. dem.Topolánek.[celá zpráva]

Zástupci ODS, KDU-ČSL, KSČM a Strany zelených se v minulých dnech shodli na podpoře novely ústavního zákona, který umožní samorozpuštění Sněmovny a rychlejší vyhlášení předčasných voleb. ČSSD zatím se schválením návrhu váhá. [celá zpráva]

Pro předčasné volby by zatím zvedli ruku kromě občanských demokratů, lidovců a zelených také komunisté. Ti si ale přejí předčasné volby nejdříve na podzim příštího roku. ODS ve středu vyšla komunistům vstříc a uvedený termín připustila výměnou za to, že KSČM podpoří novelu ústavního zákona. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků