Hlavní obsah
Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) s předsedou vlády Petrem Nečasem Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Klaus k odvolání Picka: Buď jsem byl oklamán já premiérem, nebo premiér ministryní

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na dotaz Novinek vyjádřil překvapení nad krokem nové ministryně obrany Karolíny Peake (LIDEM), která den po svém nástupu odvolala svého prvního náměstka, generála Vlastimila Picka. Považoval ho za záruku kontinuity ve fungování ministerstva po odchodu Alexandra Vondry (ODS).

Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) s předsedou vlády Petrem Nečasem Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Klaus k odvolání Picka: Buď jsem byl oklamán já premiérem, nebo premiér ministryní

"Rozhodnutím jsem nesmírně překvapen. Měl jsem mnoho otazníků nad jmenováním paní Peake, ale byl jsem předsedou vlády ubezpečen, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že tuto kontinuitu bude zajišťovat první náměstek ministra Vlastimil Picek," řekl Klaus na dotaz Novinek, jak vnímá personální opatření nové ministryně.

"Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní," vyjádřil se prezident.

Podle Peake se prezident vyjádřil „velmi razantně“, ale ona bude reagovat „uměřeněji“. „Jako ministryně obrany mám plné právo si vybrat své spolupracovníky,“ sdělila Právu Peake.

Dodala, že jasně avizovala, že chce civilní vedení ministerstva, což nyní dělá. Ohradila se proti tomu, že postupuje či nepostupuje podle údajných zákulisních dohod. „Věřím, že mé kroky v čele resortu obrany nakonec přesvědčí pana prezidenta, že jeho skepse není na místě,“ uvedla Peake.

Už dříve ji Klaus nešetřil 

Peake byla ministryní obrany jmenována ve středu. Klaus se ještě před tím vyjadřoval ke spekulacím o její nominaci na post šéfky armády velmi rezervovaně a podivoval se, že by se prakticky přes noc stala odbornicí na armádu.

Ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) se svým předchůdcem Alexandrem Vondrou (ODS)

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

"Nedokážu si představit, že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a statní vojáci ji přijmou," uvedl na snídani s manažery. [celá zpráva]

Peake tehdy opáčila, že se jej pokusí přesvědčit o tom, že se mýlí.

Ve čtvrtek již Peake odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta. Po svém jmenování přitom tvrdila, že nechystá žádné velké personální změny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků