Hlavní obsah
Foto: Marcel Vašut

Klaus: Byla to poslední kapička

Prezident Václav Klaus měl ze své cesty do Švýcarska odcestovat přímo na dvoudenní summit NATO do Istanbulu, avšak kvůli odstoupení Vladimíra Špidly z postu předsedy ČSSD a jím oznámeném pádu vlády se v neděli vrátil do České republiky. Na summit odletí později. Prezidenta odstoupení Špidly nepřekvapilo.

Foto: Marcel Vašut
Klaus: Byla to poslední kapička

Klaus v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že ho vývoj situace v sociální demokracii nepřekvapil. "To, co se odehrálo včera, není pro mě, ale věřím, že ani pro nikoho v České republice, překvapením," řekl. Podle jeho mínění to byla poslední kapička, "kdy přetekl už dávno plný hrnec".

.: ANKETA
Koho by měl podle vás prezident pověřit sestavením nové vlády?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Prezident je přesvědčen, že základním kamenem nynější situace bylo vytvoření "velmi křehké vládní koalice" před dvěma lety. Vládní uskupení, které tvořili sociální demokraté, lidovci a unionisté, procházelo podle Klause nejrůznějšími složitými peripetiemi. "Šlo jenom o to, kdy se stane něco zvláštnějšího," řekl Klaus Českému rozhlasu.

Tím něčím zvláštnějším má Klaus na mysli výsledky voleb do Evropského parlamentu, ve kterých strany vládní koalice propadly. KDU-ČSL získala stejně jako ČSSD dva mandáty, zatímco nejmenší vládní strana US-DEU zcela propadla.

Anketa
Koho by měl podle vás prezident pověřit sestavením nové vlády?
Stanislava Grosse
32.4 %
Mirka Topolánka
19.6 %
Miroslava Kalouska
3.9 %
někoho jiného
44.1 %
Celkem hlasovalo 3275 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků