Hlavní obsah
Eva Michaláková s právníkem Pavlem Hasenkopfem Foto: Petr Hloušek, Právo

Kauzu Michalákové a jejích synů bude znovu řešit soud v Hodoníně

Případ Evy Michalákové a jejích synů, které jí a jejímu tehdejšímu manželovi před pěti lety odebraly norské úřady, bude znovu řešit český soud. Okresní soud v Hodoníně by se měl zabývat norskými rozsudky a také úpravou péče o děti po rozvodu rodičů.

Eva Michaláková s právníkem Pavlem Hasenkopfem Foto: Petr Hloušek, Právo
Kauzu Michalákové a jejích synů bude znovu řešit soud v Hodoníně

Informace ve čtvrtek sdělil jeden z českých právníků Michalákové Pavel Hasenkopf. Kauzu do Hodonína vrátil odvolací brněnský krajský soud.

Sourozence Denise a Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a fyzického týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů, vyrůstají odděleně ve dvou rodinách.

Rodiče se mezitím rozešli. Norské úřady loni rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího chlapce, otci práva ponechaly. Michaláková se odvolala a chce děti do péče, nyní se čeká na doručení verdiktu.

Je nepřípustné v dané situaci odmítnout soudní ochranu nezletilým dětem
brněnský krajský soud

Zastavili řízení 

Právníci Michalákové se před časem obrátili na hodonínský soud kvůli upravení péče o děti po rozvodu rodičů. Michaláková žádala o svěření synů do své péče.

Soud v Hodoníně loni v prosinci řízení zastavil s tím, že se záležitost řeší v Norsku. Chlapci i jejich matka a otec tam žijí. Michaláková se odvolala. Právníci poukazují na to, že i když chlapci i matka bydlí v Norsku, mají české občanství.

Odvolací brněnský krajský soud podle místopředsedy Okresního soudu v Hodoníně Romana Smetky v rozhodnutí uvedl, že považuje za nepřípustné v dané situaci odmítnout soudní ochranu nezletilým dětem.

Smetka řekl, že podle odvolacího soudu je český soud „mezinárodně příslušný” k tomu, aby případ projednával a rozhodoval o něm s ohledem na to, že norská strana ještě nerozhodla. Řízení v Hodoníně tak bude pokračovat.

Norská strana se nevyjadřuje 

Právní zástupci Michalákové soudu navrhnou, aby norská rozhodnutí odmítl uznat. „Nyní český soud bude nucen zabývat se tím, zda norská rozhodnutí dostatečně upravují právní poměry Denise a Davida a zda jimi nejsou porušována jejich práva. Pokud shledá, že norská úprava je nedostatečná, nebo neobstojí z hlediska základních zásad českého práva týkajících se dětí, bude moci sám rozhodnout o jejich další výchově,” uvedla advokátka Michalákové Dora Boková.

Zastánci rodiny Michalákových stáli o to, aby se případ před český soud dostal. Zkoumali nedávno i rozsudek německého soudu, který řešil podobnou kauzu. Odebrání čtyř dětí z německé rodiny v Norsku neuznal a požádal o jejich vydání do vlasti, kam se také prý vrátily.

Související téma:

Lidé v centru Prahy podpořili matku dvou zadržených dětí v Norsku

Foto: Novinky

Norská strana se ke kauze Michalákových od počátku nevyjadřuje. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí představovat věc „na základě všech relevantních informací” a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti nemohou „reagovat na nesprávná tvrzení”.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků