Hlavní obsah
Posluchači před radnicí v Lázních Bohdanči Foto: Jiří Klicpera

Kauza Kořistka: žalobce Fraš čelí kárné žalobě

Kauza Kořistka má další dohru. Ostravský státní zástupce Martin Fraš se bude zpovídat před kárným senátem. Právě on dozoroval vyšetřování úplatkářské aféry. Právu to v pondělí potvrdil jak samotný Fraš, tak i jeho nadřízený, šéf Okresního státního zastupitelství v Ostravě Josef Bláha.

Posluchači před radnicí v Lázních Bohdanči Foto: Jiří Klicpera
Kauza Kořistka: žalobce Fraš čelí kárné žalobě

"Dnes mne doktor Bláha informoval, že podal ke kárnému senátu Vrchního soudu v Olomouci návrh na zahájení kárného řízení proti mé osobě. O důvodech mne sice informoval ústně, ale vyjádřím se k tomu, až mi bude návrh doručen v písemné podobě," řekl Fraš.

Bláha odmítl své rozhodnutí blíže komentovat. "Kárný návrh jsem podal již v pátek. Důvodem je porušení zákona o státním zastupitelství a maření výkonu dohledu," uvedl bez bližších podrobností.

Bláha se dostal do sporu s Frašem, který dozoroval stíhání asistenta předsedy ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, nejprve koncem září, kdy policie požádala o uvalení vazby na oba obviněné. Přestože Fraš požadoval pro oba zadržené vazbu kvůli obavám z ovlivňování svědků, Bláha v rámci své pravomoci rozhodl o propuštění obviněných na svobodu.

Kritika krajské žalobkyně

Když pak severomoravská žalobkyně Zlatuše Andělová v rámci provedené prověrky označila postup policie za nezákonný a vydala závazný pokyn k zastavení trestního stíhání Dalíka a Večerka, Fraš ji neuposlechl. Proto ho Bláha 15. října z případu odvolal, stíhání zrušil a v nejbližší době by měl rozhodnout, zda bude, nebo nebude celé vyšetřování zastaveno.

Soudce Vladimír Rutar z Vrchního soudu v Olomouci v pondělí Právu řekl, že návrh na kárné řízení s neposlušným žalobcem Martinem Frašem již dostal na stůl.

"Tento spis jsem předložil nadřízenému pracovníkovi a ten vylosuje složení senátu, který se případem bude zabývat," řekl Rutar.

Doplnil, že v současné době nelze odhadnout, za jak dlouho by měl kárný senát rozhodnout. "Určitě by to měly být spíše týdny než měsíce," řekl soudce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků