Hlavní obsah
Posluchači před radnicí v Lázních Bohdanči Foto: Jiří Klicpera

Kauza Kořistka: žalobce Fraš čelí kárné žalobě

Kauza Kořistka má další dohru. Ostravský státní zástupce Martin Fraš se bude zpovídat před kárným senátem. Právě on dozoroval vyšetřování úplatkářské aféry. Právu to v pondělí potvrdil jak samotný Fraš, tak i jeho nadřízený, šéf Okresního státního zastupitelství v Ostravě Josef Bláha.

Posluchači před radnicí v Lázních Bohdanči Foto: Jiří Klicpera
Kauza Kořistka: žalobce Fraš čelí kárné žalobě

"Dnes mne doktor Bláha informoval, že podal ke kárnému senátu Vrchního soudu v Olomouci návrh na zahájení kárného řízení proti mé osobě. O důvodech mne sice informoval ústně, ale vyjádřím se k tomu, až mi bude návrh doručen v písemné podobě," řekl Fraš.

Bláha odmítl své rozhodnutí blíže komentovat. "Kárný návrh jsem podal již v pátek. Důvodem je porušení zákona o státním zastupitelství a maření výkonu dohledu," uvedl bez bližších podrobností.

Bláha se dostal do sporu s Frašem, který dozoroval stíhání asistenta předsedy ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, nejprve koncem září, kdy policie požádala o uvalení vazby na oba obviněné. Přestože Fraš požadoval pro oba zadržené vazbu kvůli obavám z ovlivňování svědků, Bláha v rámci své pravomoci rozhodl o propuštění obviněných na svobodu.

Kritika krajské žalobkyně

Když pak severomoravská žalobkyně Zlatuše Andělová v rámci provedené prověrky označila postup policie za nezákonný a vydala závazný pokyn k zastavení trestního stíhání Dalíka a Večerka, Fraš ji neuposlechl. Proto ho Bláha 15. října z případu odvolal, stíhání zrušil a v nejbližší době by měl rozhodnout, zda bude, nebo nebude celé vyšetřování zastaveno.

Soudce Vladimír Rutar z Vrchního soudu v Olomouci v pondělí Právu řekl, že návrh na kárné řízení s neposlušným žalobcem Martinem Frašem již dostal na stůl.

"Tento spis jsem předložil nadřízenému pracovníkovi a ten vylosuje složení senátu, který se případem bude zabývat," řekl Rutar.

Doplnil, že v současné době nelze odhadnout, za jak dlouho by měl kárný senát rozhodnout. "Určitě by to měly být spíše týdny než měsíce," řekl soudce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků