Hlavní obsah

Kamenice na Děčínsku překonala stoletý průtok

Od čtvrtečního rána je den v obcích podél toku říčky Kamenice ve znamení úklidu a sčítání škod. Ve středu večer se po prudkém dešti jindy mírný tok rozvodnil a blesková povodeň zaplavila sklepy desítek domů v Janské, Chřibské, České Kamenici, Kunraticích a Hřensku. V Srbské Kamenici museli hasiči ve středu evakuovat 17 dětí z dětského tábora, v Jetřichovicích voda vyplavila autokemp.

Kamenice na Děčínsku překonala stoletý průtok

„Došlo k nárůstu průtoků a ke vzniku povodně na řece Srbská Kamenice. Povodeň trvala velmi krátce,“ informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Velká voda v Janské vytáhla auto z garáže a odhodila ho na strom

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

V Srbské Kamenici byly kontaminované studny, v obci je nyní problém s pitnou vodou. Ústecký kraj proto zařídí dodávky vody pomocí cisterny a balených lahví.

V Janské povodeň bořila zdi a mosty, trhala asfalt

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

„Ze skladu humanitární pomoci Krajského úřadu Ústeckého kraje jsme odvezli materiál, který se bude dál distribuovat na postižené obce. Jedná se především o čistící prostředky, rukavice, lopaty, kolečka a pytle na odklízení,“ upřesnili pracovníci krizového řízení krajského úřadu. Pro zájemce jsou připraveny k zapůjčení vysoušeče. Ústecký kraj podpoří postižené finančními dary z Fondu pro mimořádné události Ústeckého kraje.

V Kunraticích u České Kamenice byla povodeň asi nejničivější

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Stačilo 20 minut

Podle obyvatel povodní zasažených obcí se velká voda valila asi jen 20 minut. „Přišlo to zničehonic. U nás ani tolik nepršelo, ale přišla vlna a všechno odnesla,“ řekl Právu Ondřej Kubec, který se letos přestěhoval z Děčína do obce Janská.

Následky přívalového deště na říčce Kamenice na Děčínsku

Video: Jaroslav Švehla, Právo

Voda mu zaplavila přízemí domu, strhla plot a odnesla automobil. „Voda otevřela garáž a auto odnesla asi 50 metrů, kde se zastavilo o strom,“ popisuje sílu povodně muž.

Voda zničila vybavení v přízemí domu a na zahradě

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

V Hřensku kromě zatopených sklepů a komunikací velká voda zastavila provoz místní atrakce – projížďky na lodičkách ve skalních soutěskách.

„Jsou tam obrovské klády a hromady odpadu. Až do odvolání jsou soutěsky uzavřeny,“ řekl Právu starosta Hřenska Josef Černý (nez.). Podle jeho slov byla povodeň silnější než vloni v červenci, škody odhaduje předběžně na 700 tisíc korun. „V noci hladina Kamenice dosáhla 232 centimetrů, dnes má už jen 70,“ dodal starosta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků