Hlavní obsah
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalouskova předpověď se vyplňuje: ČSSD láká Rychetského na post prezidenta

Špičky soc. dem. podle středočeského hejtmana Davida Ratha diskutují o tom, že by strana vyslala do prezidentského klání v roce 2013 šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Zajímavé je, že když v květnu tohoto roku ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že Rychetský bude kandidátem ČSSD na post hlavy státu, špičky soc. dem. to popíraly. Nyní vedení tvrdí, že jde o Rathův osobní názor.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalouskova předpověď se vyplňuje: ČSSD láká Rychetského na post prezidenta

„Samozřejmě se neoficiálně debatují různá jména. Pavel Rychetský si v čele Ústavního soudu vydobyl značné renomé. Určitě to je jedno ze jmen, o kterém se musí velmi vážně uvažovat,“ řekl Rath pro pondělní Mf Dnes. Rychetskému vyprší mandát právě v roce 2013. Ústavní soud (ÚS) by v případě kandidatury mohl opustit ještě před volbou hlavy státu.

V soc. dem. se uvažuje o Rychetském jako o kandidátovi pro nepřímou volbu. Šéf ÚS ale reaguje zdrženlivě. „O ničem takovém nevím a neuvažuji,“ uvedl Rychetský k variantě prezidentské kandidatury. ČSSD přitom o Rychetského kandidatuře přemýšlela už při prezidentské volbě v roce 2003 i o pět let později.

Podle vedení strany jde o Rathův osobní názor 

Informace o možné Rychetského kandidatuře chladil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. "Na jednání politického grémia ani předsednictva soc. dem. nepadla žádná jména potenciálních kandidátů," řekl v pondělí Právu Dienstbier s tím, že případná jména jsou osobními názory.

Plyn ubral i lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. "Myslím si, že je to osobní názor Davida Ratha, řekl Právu k úvaze o Rychetském. "Všechno jsou to jenom spekulace," doplnil Sobotka. V rámci soc. dem. podle něj debata o prezidentských kandidátech nyní neprobíhá. Zahájena prý bude až po sestavení kandidátek pro krajské volby. Za prioritu označil Sobotka prosazení přímé volby hlavy státu.

Letos to není poprvé, kdy se o předsedovi ÚS jako o možném kandidátovi na post hlavy státu hovoří.

Rychetský opakuje, že nemá zájem

V květnu ministr financí Kalousek prohlásil, že od vlivných soc. dem. slýchává v kuloárech o Rychetského prezidentské kandidatuře. Ministr prohlásil, že šéf ÚS je „potenciální kandidát předsedy Sobotky na prezidenta“.

Rychetský tehdy reagoval podobně jako nyní. „Já si myslím, že je dost jiných zájemců, kteří se o to hlásí, já takový zájem nemám,“ řekl na otázku Práva.

ČSSD možné angažmá šéfa US popírala i dříve

Špičky ČSSD Kalouskovo tvrzení odmítaly. První místopředseda strany Michal Hašek označil ministrova slova za další mystifikaci. Předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka pak reagoval výrokem, že se Kalousek snaží snížit autoritu ústavních soudců. 

„Myslím, že Miroslav Kalousek se nedokázal vyrovnat s tím, že ÚS odhalil jeho podvod se zpětným zdaněním stavebního spoření, nezvládá své emoce a útočí na jednotlivé ústavní soudce,“ tvrdil Sobotka. Místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc pak uvedl, že si příliš nedovede představit Rychetského návrat do politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků