Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

Kalousek zahladil výsledky kontroly na Ústavním soudu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zahladil výsledky kontroly na Ústavním soudu (ÚS). Kontroloři přitom zjistili, že soud má nepořádek v provozu aut. Přišli na to, že auta spotřebovávají moc nafty a soudu také vytkli, že na servis vozidel nevypsal soutěž. Když se ale vedení soudu ohradilo, Kalousek ustoupil. Napsaly to ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN). Podle Kalouska však kontrola proběhla standardně a jediným důvodem pro prominutí případného penále byla snaha o uchování nezávislosti ÚS.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
Kalousek zahladil výsledky kontroly na Ústavním soudu

Kontrolory loni na podzim zajímalo, jak soud hospodaří se státními penězi. Kalousek potvrdil, že kontroloři odvedli dobrou práci, zároveň ale výsledky prověrky škrtl. To je podle listu velmi neobvyklé a zkušený úředník Robert Šíp, který kontrolu vedl, kvůli tomu z ministerstva odchází.

Z kontroly například vyplývá, že podle záznamů o jízdě aut dokázal jeden soudce ve stejný čas jezdit ve dvou vozech. Nebo že na 128kilometrové trase mezi Jihlavou a Prahou dokázalo soudní auto najet o 402 kilometrů víc. Dokumenty také ukazují, že řidiči platili na čerpacích stanicích CCS kartou jindy, než měla být auta oficiálně na cestách.

Kontroloři se zaměřili také na smlouvy na servis aut. Protože zakázka přesáhla dva milióny korun, měl soud vypsat výběrové řízení. Místo toho ale zadával opravy stále jedné firmě a bez soutěže. Kromě toho našli také účetní nesrovnalosti při nákupu softwaru, vyčíslili je na 5,2 miliónu korun.

Špatně vyplňovali údaje

Ústavní soudci k tomu sepsali obsáhlé vysvětlení. Uvedli, že řidiči prý jen špatně vyplňovali záznamy o cestách, nákup počítačových programů má soud papírově v pořádku a podle jeho výkladu zákona o zakázkách nemusí na servis aut vyhlašovat otevřené tendry.

"Pan ministr Kalousek naše námitky uznal," řekl deníku sekretář soudu Tomáš Langášek.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob listu sdělil, že Kalousek se s velkou částí námitek ztotožnil. V březnovém rozhodnutí o zrušení kontroly, které HN poskytlo vedení Ústavního soudu, ale ministr doslova píše, že jeho lidé "vykonali práci nestranně, profesionálně a poctivě".

Nechci spekulace, že tlačíme na ÚS

Kalousek následně doplnil, že "kontrolní závěry neodhalily nic, co by zavdávalo důvod předat záležitost orgánům činným v trestním řízení". Výsledky šetření převzal příslušný finanční úřad, který by patrně vyměřil ÚS penále.

"Důsledkem takového kroku by nutně byly spekulace, zda se nejedná o účelový nátlak výkonné moci na nezávislost Ústavního soudu a zda se vláda penalizací nesnaží omezit rozpočtové prostředky Ústavního soudu a tak ochromit jeho činnost. Nepřipustit tyto spekulace ve veřejném prostoru bylo pro mne zcela zásadní prioritou, proto jsem rozhodl v příslušném procesu dál nepokračovat," odůvodnil ministr svůj postup s tím, že předseda ÚS zjedná nápravu.

Vedoucí kontroly Šíp kvůli Kalouskovu kroku po 30 letech na ministerstvu dává výpověď. "Nedovolím si hodnotit, co je to za hru. Můžu vás ale ujistit, že za výsledky kontroly ručím a jsem schopen je kdykoli obhájit," řekl HN Šíp, který v minulosti například odhalil, že exministr spravedlnosti Pavel Němec dokázal měsíčně provolat 120 000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků