Hlavní obsah
 

Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát. Sklidil ovace vestoje

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se v úterý vzdal poslaneckého mandátu. Již dříve avizoval, že nehodlá znovu kandidovat. V politice byl 22 let. Od kolegů napříč politickým spektrem se dočkal potlesku vestoje.

 
Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát. Sklidil ovace vestoje

„Vzhledem k brzkému vyhlášení termínu voleb budou další schůze (Poslanecké sněmovny) už v rámci volební kampaně. Pokládám proto za racionální, aby vystupovali dále k diskuzi dominantně ti poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů v letošních volbách, což já, jak známo, nejsem," zdůvodnil Kalousek svůj krok.

Pokud jde o jeho další pracovní angažmá, uvedl, že si nyní plánuje dát několik týdnů prázdnin a následně se rozhodne. „Ve hře je několik variant,” řekl Novinkám. Ty však již blíže nespecifikoval.

V poslanecké lavici nyní jeho místo zaplní místopředseda TOP 09 Jan Jakob, starosta Roztok a středočeský zastupitel, který bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Kalousek ho označil za velmi úspěšného a zkušeného politika, kterému bude nápomocen.

Kalousek se na plénu Sněmovny dočkal potlesku ve stoje

Foto: Jan Handrejch, Právo

Kalousek již v červenci oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách 2021 a ve Sněmovně skončí. Chtěl však participovat na vyjednávání o vzniku předvolebního bloku, který TOP 09 nakonec vytvořila spolu s ODS a KDU-ČSL.

Nevyloučil ani, že by mohl kandidovat v jiných než sněmovních volbách. „Rozhodně nejsem v situaci, že bych si něco v tuhle chvíli připravoval,“ řekl v prosinci.

Miroslav Kalousek

Foto: Petr Horník, Právo

Zároveň podotkl, že chce setrvat v TOP 09 a předávat jí své zkušenosti a znalosti. "Jsem k dispozici a nadále budu k dispozici poradním hlasem komukoliv, kdo o to požádá, koneckonců to se nebude týkat jenom TOP 09," uvedl.

Bývalý ministr financí založil TOP 09 spolu s Karlem Schwarzenbergem, který byl spolu s ním jako ministr zahraničí v koaliční vládě Mirka Topolánka. Kalousek byl předtím i v čele lidovců, ze strany ale odešel poté, co se podle něj strana pod vedením nového předsedy Cyrila Svobody vydala po cestě na levou stranu českého politického hřiště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků