Hlavní obsah
Poslanec David Rath (ČSSD) při vystoupení ve Sněmovně Foto: Petr Horník, Právo

Kalousek chce řízení s Rathem za jeho prostořekost

Roztržka mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a poslancem Davidem Rathem (ČSSD) na úterním jednání Sněmovny bude mít dohru v mandátovém a imunitním výboru. Kalousek totiž výboru navrhl zahájit disciplinární řízení a žádá udělení pokuty prostořekému Rathovi. Ta by mohla podle zákona dosáhnout až jednoho měsíčního platu, tedy 58 944 Kč. Pokuta by byla příjmem státního rozpočtu.

Poslanec David Rath (ČSSD) při vystoupení ve Sněmovně Foto: Petr Horník, Právo
Kalousek chce řízení s Rathem za jeho prostořekost

„Mohu potvrdit, že výbor žádost na zahájení disciplinárního řízení dostal,“ řekl Právu jeho šéf Jeroným Tejc (ČSSD) s tím, že výbor se návrhem bude zabývat příští týden.

Ministru financí už došla trpělivost s opakovanými výpady Ratha, který Kalouska opakovaně obviňuje z pití alkoholu. V úterý Rath veřejně pravil: „Jak na vás koukám, tak pravděpodobně nejste v úplně střízlivém stavu.“ [celá zpráva]

Podle něj se to na Kalouskovi pozná podle toho, že se stupňuje jeho agrese a vulgarita. „Takže já bych vás velmi žádal, abyste přestal pít, škodí to vašemu zdraví a vašemu mediálnímu obrazu. A prosím, abyste držel své nervy a svoji vysokou hladinu alkoholu na uzdě,“ dodal Rath.

Reagoval tak na ministrova blíže neurčená slova, kterými ho měl mimo mikrofon počastovat. Rath totiž v diskusi k úsporným zákonům použil v zápalu boje místo slova retroaktivita výraz retrospektiva.

„Nechci polemizovat se svým předřečníkem o tom, že můj zdravotní stav mně již několik měsíců nařizuje přísně abstinovat, to je moje škoda, ne jeho,“ ohradil se pak u mikrofonu Kalousek a dodal: „Nicméně k jeho dobru by snad mělo patřit to, aby cizí slova používal pouze tam, kde si je zcela vědom jejich významu, tedy aby si nepletl retrospektivu s retroaktivitou.“

Na to Rath reagoval, že on se neplete, a pokud Kalousek nepil, pak je jeho stav způsoben používáním nějakých jiných chemických látek. „Případně to je už porucha struktury, a to je daleko vážnější. Z toho už se nevyspíte,“ ukončil roztržku Rath.
Navázal tím na dřívější hádku, kdy si oba politici vyměnili slova o alkoholicích a debilech, kterou Kalousek zakončil právě tím, že on se z alkoholu vyspí, zatímco Rath z debila ne.

Topolánek trestu unikl

Disciplinární řízení za projevy učiněné ve Sněmovně, kterými poslanec urazí někoho z kolegů, nejsou příliš časté. Naposledy mu v roce 2007 čelil tehdejší premiér Mirek Topolánek za svůj zdvižený prostředníček vůči opozičním lavicím. Nakonec ale trestu unikl. Zachránili ho od něj koaliční poslanci s argumentem, že se vzápětí po svém gestu omluvil, a tudíž ho není za co trestat. Topolánek pak gesto vysvětlil slovy, že znamenalo: „Kalousku, jsi jednička.“

V případě Ratha někteří poslanci kuloárově tipují, že se možná finančnímu trestu nevyhne. Jednak proto, že svými vystoupeními dráždí kolegy, jednak proto, že vládní poslanci mají v patnáctičlenném mandátovém a imunitním výboru početní převahu s devíti hlasy proti šesti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků