Hlavní obsah

Kabinet schválil 29 soudců, posoudí je Klaus

Odstupující vláda na středeční schůzi schválila seznam 29 adeptů, kteří se ucházejí o funkci soudce. O jejich jmenování musí rozhodnout prezident Václav Klaus. Hlava státu v minulosti odmítla jmenovat kandidáty, kteří byli mladší 30 let. Mezi uchazeči, které schválila vláda ve středu, jich tohoto věku nedovršilo čtrnáct.

Kabinet schválil 29 soudců, posoudí je Klaus

Prezident Klaus už má seznam všech navrhovaných kandidátů k dispozici od 9. srpna. Stejný seznam předložil ve středu ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) svým kolegům z vlády. Podle ministerstva všichni adepti splňují zákonem stanovené předpoklady.

Většina z nich v případě jmenování zamíří na Obvodní soud pro Prahu 4 a také na Okresní soud v Českých Budějovicích. Z 29 uchazečů jich 21 čeká na jmenování jako justiční čekatelé, zbytek je z jiné právní praxe.

Prezident v minulosti některé kandidáty odmítl jmenovat s poukazem na to, že jim ještě nebylo 30 let. Někteří z nich to označili za diskriminaci a stěžovali si u Nejvyššího správního i Ústavního soudu.

Některé kraje stále trpí nedostatkem soudců

Jmenování dalších soudců je součástí takzvaných "kroměřížských dohod" mezi ministrem spravedlnosti a předsedy krajských soudů. Obě strany se loni v říjnu domluvily na navýšení stávající rozpočtové rezervy soudcovských míst, které umožní nárůst počtu soudců o 149 a administrativních pracovníků soudů o 198 míst.

Podělí se o ně jednotlivé soudy podle průměrného počtu případů za poslední tři roky. Výjimkou bude pouze výraznější personální posílení soudů v Ústeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde se stále potýkají s velkým podstavem a počtem nedodělaných případů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků