Hlavní obsah
Tomio Okamura na úterní schůzi Sněmovny Foto: Milan Malíček, Právo

K poslancům s nejvyššími příjmy patřil i loni Okamura

K poslancům s nejvyššími příjmy patřil i loni předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle majetkového oznámení, které bylo zveřejněno ve sněmovním registru, získal díky podnikání zhruba osm miliónů korun. Někteří poslanci i loni nabývali nemovitosti nebo automobily, spláceli různé úvěry. Část z nich vykázala příjmy například i z různých komunálních funkcí nebo ze zaměstnání.

Tomio Okamura na úterní schůzi Sněmovny Foto: Milan Malíček, Právo
K poslancům s nejvyššími příjmy patřil i loni Okamura

Například předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek dostal 2,38 miliónu korun jako člen představenstva skupiny Agrofert, kterou vlastní šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Obsah Babišova loňského oznámení ještě není v registru přístupný, stane se tak po formální kontrole členy mandátového a imunitního výboru.

Koupi domu za 5,8 miliónu korun zapsal do prohlášení Jan Chvojka (ČSSD) spolu s hypotékami asi za pět miliónů. Za 4,6 miliónu korun koupil dům jeho stranický kolega František Adámek a dům za 2,5 miliónu si pořídila Miroslava Němcová (ODS). Majitelem bytu za dva milióny korun se stal Milan Brázdil (ANO). Poslanec za ANO Bronislav Schwarz zase uvedl, že pořídil za 200 000 korun bytový dům a Zdeněk Soukup (ANO) zakoupil za více než 200 000 korun zahradu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) pořídil pozemek o výměře sedm metrů čtverečních v hodnotě 7000 korun.

Někteří poslanci se nemovitostí naopak zbavovali. Martin Plíšek (TOP 09) prodal byt za šest miliónů a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura za 2,4 miliónu korun.

Investice do dluhopisů i do aut

Hned několik poslanců loni investovalo do automobilu. Ivana Pilného (ANO) a Martina Novotného (ODS) spojuje nejen členství v hospodářském výboru, ale i to, že v oznámení uvedli konkrétní značku pořízeného vozu. V obou případech to bylo BMW.

Jiným způsobem uložil skoro čtvrt milionu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) - investoval je do dluhopisů jedné z bank. Naopak ministr dopravy Dan Ťok (ANO) prodal akcie firmy Skanska, kterou dříve vedl; vydělal na nich asi 340 000 korun.

Někteří poslanci se vedle výkonu mandátu ve Sněmovně věnují například lékařství, advokacii nebo působení na vysokých školách. Třeba David Kasal si jako primář vydělal zhruba milión, Jiří Zlatuška vykázal mzdu z Masarykovy univerzity 1,7 miliónu korun a Marie Benešová (ČSSD) si přivydělala asi 600 000 korun jako advokátka.

Poslanec Jan Birke (ČSSD) uvedl, že vede dozorčí radu Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, jejímž prezidentem je Jaroslav Tvrdík. Za funkci dostal Birke podle prohlášení 960 000 korun. Zajímavostí je oznámení Jany Pastuchové (ANO), která má v Německu úvěr 20 782 eur na výstavbu rodinného domu.

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do konce června. Povinnost podle informací předsedkyně mandátového a imunitního výboru Němcové splnili všichni, jichž se sněmovní registr týká. Část oznámení ještě členové výboru kontrolují, jejich obsah proto není dostupný.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků