Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Jan Handrejch, Právo

Jsou to jen politické hrátky, řekl Klaus ke snaze žalovat ho za velezradu

Prezident Václav Klaus označil nynější snahy části senátorů žalovat jej u Ústavního soudu za velezradu za politické hrátky názorových oponentů. Klaus to ve středu řekl na oficiální návštěvě Slovenska.

Prezident Václav Klaus Foto: Jan Handrejch, Právo
Jsou to jen politické hrátky, řekl Klaus ke snaze žalovat ho za velezradu

"Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice skutečně používají výhrůžku Ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," uvedl Klaus v závěru své dvoudenní návštěvy Bratislavy.

"Myslím, že jsou to politické hrátky, které s podstatou problému nebo ústavního systému jak na Slovensku, tak v České republice nemají nic společného," řekl Klaus.

Předseda Senátu Milan Štěch ve čtvrtek převzal návrh podepsaný 28 senátory, kteří chtějí, aby komora podala u Ústavního soudu žalobu na prezidenta z velezrady. Za iniciativou stojí podnikatel Karel Janeček, který chce Klause pohnat před soud kvůli novoroční dílčí amnestii. [celá zpráva]

Velezrada je jediným deliktem, za niž lze hlavu státu odsoudit.

Budoucí prezident Miloš Zeman považuje toto obvinění "za velmi nadnesené". S amnestií přitom nesouhlasí. [celá zpráva]

K žalobě na Václava Klause se na tiskové konferenci po jednání vlády vyjádřil poměrně ostře také premiér Petr Nečas. Za více než 20 let v politice se prý nepotkal s „tak nízkou politickou a lidskou ubohostí“ jako u 28 žalujících senátorů. „Stydím se za ně, hanba jim,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků