Hlavní obsah
Kristýna Kočí Foto: Petr Hloušek, Právo

"Jedinej nebezpečnej je Klaus, Bárta je mrtvej," tvrdí Kočí na tajné nahrávce

Nahrávka poslankyně Kristýny Kočí, která ve středu způsobila poprask na české politické scéně, bez ohledu na pravdivost tvrzení nabídla pohled do politického zákulisí. Kočí na nahrávce, kterou zveřejnil server časopisu Týden, mimo jiné říká, že jediným nebezpečným hráčem na politické scéně je prezident Václav Klaus, a že Vít Bárta je bez peněz a "odvařenej".

Kristýna Kočí Foto: Petr Hloušek, Právo
"Jedinej nebezpečnej je Klaus, Bárta je mrtvej," tvrdí Kočí na tajné nahrávce

Krom samotných informací jsou zarážející i vulgární výrazy, které mladá poslankyně na adresu politických souputníků i soupeřů používá, a to i přesto, že šlo o soukromý rozhovor u kávy. Sama poslankyně přitom tvrdí, že o možném nahrávání věděla a záměrně uváděla lži. [celá zpráva]

Na dotaz ohledně postoje prezidenta k rozkolu uvnitř VV Kočí podle přepisu Týdne uvedla: "Ten je jedinej jako nebezpečnej. Akorát, že řekněme, že my a už se to blíží, on se taky posere při tom nárůstu těch informací." Následně konstatuje, že ani prezident si toho moc nedovolí.

On šel do tý politiky, ale on ty prachy pro ABL ještě nevydělal, takže ten je mrtvej. Bez ABL nemůže držet ten svůj politickej vliv a on jako politik už je odvařenej
Kristýna Kočí o Vítu Bártovi

Na adresu Víta Bárty v jiné části rozhovoru Kočí říká, že "Bárta je bez peněz".  "On šel do tý politiky, ale on ty prachy pro ABL ještě nevydělal, takže ten je mrtvej. Bez ABL nemůže držet ten svůj politickej vliv a on jako politik už je odvařenej," konstatuje poslankyně na adresu stále ještě ministra dopravy. Bártovým problémem je prý i to, že si své kmotry v resortu dopravy zatím "nedokázal vybudovat".

"Mrtvej" je podle Kočí i šéf VV Radek John. "Všem dokázal, že je neschopná figurka," cituje Týden poslankyni v přepisu rozhovoru.

Bárta má policii? My držíme celou justici

Popsáno je i postavení premiéra a šéfa ODS Petra Nečase uvnitř vlastní strany. Kočí parafrázovala výtky, které by na Nečase směřovaly kvůli ústupkům vůči VV: "Tys s tímhle zmrdem (Kočí myslí Bártu - pozn. red.)si to tady celou dobu hrál, on ovládá vnitro. To je tvoje vina, to je tvojí slabostí. Ty jdi do prdele. My tě odpálíme," zaznívá v nahrávce s tím, že výsledkem může být Nečasovo odstavení.

Některé části rozhovoru jsou ne zcela srozumitelné. Kočí například uvádí, že je jí lhostejný Bártův vliv na vnitro a policii, "protože my držíme celou justici".

Hovoří rovněž o návratu exministra životního prostředí Pavla Drobila či o tom, že šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř má vliv díky tomu, že "má regiony".

Kočí zmiňuje i Mladou frontu a redaktora Jaroslava Kmentu. "Ta Mladá fronta je jediná, která to hraje s náma," uvádí mimo jiné Kočí.

Kdo je kdo
Lukáš Vích: člen organizace VV ve Frýdku-Místku a menší sponzor strany
Markéta Dobešová: tajemnice VV v Moravskoslezském kraji

Celý přepis tajné nahrávky, který uveřejnil Tyden.cz:

Dobešová: My už jsme uvažovali s Milanem, že uděláme novou stranu.

Kočí: No, vždyť počkej, my máme na účtech už 120 milionů na novou stranu.

Vích: 120 milionů na co? Na novou stranu?

Kočí: Fakt na novou stranu.

----

Kočí: Já si dám kapučínko.

Vích: Je jistota, že ta ODS vás podrží? Že vás nenechá chcípnout? Já si nedokážu představit, že ten Nečas je schopen postavit vládu na 102 lidech, kteří budou fungovat. Já nevěřím, že to bude fungovat, že on půjde do takového rizika.

Kočí: ...akorát, že ta ODS mu to nedovolí. Já vám to řeknu jinak. ... to je tvoje vina, ... tys s tímhle zmrdem si to tady celou dobu hrál, on ovládá vnitro. To je tvoje vina, to je tvojí slabostí. Ty jdi do prdele. My tě odpálíme. Udělá se nová čistá správná ODS. ... Jestli to prostě nezvládne, tak oni ho odstřelej. Vezme to někdo jinej, já nevím kdo.

Vích: Ten Tluchoř tam má takovou sílu v té ODS? Jako třeba oni s Bendou? (Myslí Bendlem, pozn. red.)

Kočí: Obrovskou, má regiony. Bendl je slabej. ... Péťa je v pohodě. ... Otevřeně. Těm velkejm hráčům, se kterejma my mluvíme, se hodí předčasný volby. Romanům a tak...

Vích: Tam má Římana ten Roman.

Kočí: Oni furt počítají s tím, že se chtějí udržet u koryt, ale paradoxně u koryta jedinej, kdo se chce udržet, je Petr Nečas, kterej tímhle přichází o tu podporu. Tohleto ho donutit udělat - ten včerejší radikální krok - ho donutil udělat Petr a regiony. Ty mu řekly - jestli to neuděláš, my to necháme poslat do těch regionů a ty tě popravěj. Tys jim to vnitro dal, ty jsi ten, kdo za to může. A on se pochlapil a udělal to takhle. ... Topka byla ta, kdo s tím včera přišel, s tou myšlenkou, že VV musejí celý z vlády. Včera jsem seděla s knížetem. Hele, on se najednou probere, je hrozně mravní. Včera se mnou seděl a byl to on, kdo řekl, tak takhle ne.

---

Kočí: My jsme počítali s tím, že takoví ti... Skokani, takoví ti, co jim jde o prachy, o koryta, se seberou a řeknou si: hele, radši než přijít o funkci nebo o ten plat poslaneckej, tak do toho půjdou. A oni půjdou, až jim to jakoby dojde, ale oni furt mají pocit, jakoby, že ty véčka, ten Bárta, nechápou, o co jde. On furt nechápe, že to není hra.

---

Vích: Jakou v tom hraje roli třeba Drobil? Má šanci na nějaký návrat?

Kočí: Jo, Pavel se vrací.

Vích: Pavel se chce vrátit?

Kočí: Pavel se už vrátil. My jsme ho spolu s Petrem vrátili do hry.

Vích: Pochybuju, a pak, dívej - jeden ministr kvůli korupci odejde a druhý se vrátí?

Kočí: Ale on řekne. Já jsem čistej. Já jsem absolutně čistej, ale...

Vích: My jsme tady jako v Jiříkově vidění.

Kočí: Kamil se taky posral. No, oni se všichni v nějakou chvíli posrali, protože se prostě jako... ... Kamil se asi hrozně bál toho, že když odstoupí jenom Bárta, tak to bude ještě horší, protože jim bude řídit ty ministerstva a bude je tam řídit a kasírovat. To on teďka dělá, ale nedělá to ve 100 procentech.

----

Kočí: Šmerda je jejich kandidát na ministra. ... Kmenta po tom jde. Kmenta to všecko ví.

Vích: A Kmentu platí ODS?

Kočí: ...Škárka jim to dal. To sledování. A kdyby..., v těch největších sračkách nebude. Protože on je ten zdroj. A to stejný oni nabízejí tomu, kdo to pojmenuje. Ta Mladá fronta je jediná, která to hraje s náma.

---

Vích: Tam je hromada kmotrů, těch ódéesáckých.

Kočí: ...to samozřejmě hraju s těma ODS kmotrama, ale s těma, který to chtějí změnit.

Vích: A ti jsou někde u vesla?

Kočí: Proč myslíte, že ta Plzeň, že ten Jurečko, že jsem šla na státní zastupitelství. Ty v tom klečí, Petr, pražský zastupitelství na tom leží, stejně jako Plzeň celá, nakonec i Renata Vesecká, celá tahle parta na tom klečí. Ty půjdou sedět. Mně je jedno, jestli Bárta ovládá celou policii, protože my držíme celou justici. Proto ten Pospíšil. Všechno je promyšlený, já to hraju teďka tak, že teď se musí získat lidi. ... Kmenta ty informace má, včera mi to řekl.

---

Kočí: Podívejte se, to, co jsem já udělala, tak prostě ty lidi skončili. To je úplně jedno, jestli se půjde do předčasných voleb, nebo jestli Vít Bárta. ABL je teďka mrtvá firma, oni nemají prachy. Uvědomte si, že největším průserem, proč on potřeboval to ŘSD, tak je to, že on je bez peněz, Bárta je bez peněz. ... On šel do tý politiky, ale on ty prachy pro ABL ještě nevydělal, takže ten je mrtvej. Bez ABL nemůže držet ten svůj politickej vliv a on jako politik už je odvařenej. Radek John všem dokázal, že je neschopná figurka, ten už je taky mrtvej. Jestli se půjde do předčasných voleb, tak i za tuhle věc jsem strašně ráda.

---

Vích: A on tam Bárta ještě nemá nastrčené kmotry na té dopravě?

Kočí: Ne, respektive má, ale on to ještě nedokázal vybudovat. ... Kdybyste toho Rusnoka uměli ještě zítra zkusit, Navrátilová Olomouc. Oni ji vydíraj. ... Nevím, kdo ještě je tam slabej.

Vích: Nepřeválcují to zase nějací kmotři? Nějaké lobby zase bude mít zájem si dosadit svoje lidi a vyserou se na nás potom?

Kočí: Nerozumím, kdo?

Vích: V pozadí stojí nějací kmotři ODS. Až to bouchne, nepřeválcujou to a pak nám dají nějakou náměstkyni?

Kočí: Ne. Tahleta akce je projekt společnej, tři čtvrtě roku chystanej.

Dobešová: Co prezident?

Kočí: Ten je jedinej jako nebezpečnej. Akorát, že řekněme, že my a už se to blíží, on se taky posere při tom nárůstu těch informací. V tý společnosti se to posouvá, takže on si toho moc nedovolí, navíc podle všeho se chystá za mne postavit Havel. ... Už pro tu náladu v té společnosti. ... Já chci, a na tom si budujeme ten image, chci bejt ten čistej. ... Kdybys to viděl, ten... pořad na ČT, byla jsem klidná. Ti naši pičusové, jak jsou tam jednotní, oni potřebujou čas. Mít čas, aby si to přečetli v těch novinách. A hlavně - já bych potřebovala, aby začali tlačit spíš ty místní lidi. ... Hele, já, jak jsem úplně teď v klidu, tak nemám problém chodit všude, všem všechno povyprávět, furt dokola, a ty lidi mi věřej.

---

Kočí někdo telefonuje. Říká do telefonu: Já jdu teďka na chvíli s Petrem, zajdu zjistit, jakej je stav u vás v klubu. Pokládá telefon a říká: "Další ódéesáckej kmotr. Největší kmotr."

Anketa
Domníváte se po zveřejnění celé nahrávky, že na ní Kristýna Kočí cíleně lže?
Ano
10.1 %
Ne
89.9 %
Celkem hlasovalo 23546 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků