Hlavní obsah
Mobilní odběrová laboratoř Foto: Novinky

Hromadné testování začne v Česku týden před Vánocemi

Plošné dobrovolné testování antigenními testy se rozběhne 18. prosince. Ve středu to po jednání Ústředního krizového štábu oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Občané by měli mít možnost se zdarma otestovat na koronavirus v krajských nemocnicích a ve stávajících odběrových místech.

Mobilní odběrová laboratoř Foto: Novinky
Hromadné testování začne v Česku týden před Vánocemi

Odběrových míst bude podle Hamáčka dohromady určitě více než sto. Pomáhat s testováním bude i 32 týmů hasičů. A jelikož testování uhradí zdravotní pojišťovny, zapojit se do něj budou moci i praktičtí lékaři a stomatologové. Pokud k tomu dojde, počet odběrových míst byl mohl dosáhnout až tisícovky.

Odběr vzorku pro antigenní test probíhá z nosohltanu, na rozdíl od současně nejpoužívanější metody PCR však vyhodnocení trvá zhruba 15 minut. Je také levnější a jednodušší, nevýhodou je naopak menší přesnost.

„Celý tento projekt by neměl ovlivnit kapacitu testování pomocí PCR testů,“ řekl Hamáček. V praxi bude plošné testování probíhat tak, že člověk, jemuž vyjde pozitivní antigenní test, půjde následně na PCR test.

Anketa
Nechali byste se zdarma otestovat v rámci předvánočního dobrovolného testování antigenními testy?
Ano
34.9 %
Ne
65.1 %
Celkem hlasovalo 15103 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků