Hlavní obsah

Historická budova Invalidovny, kde se natáčel film Amadeus, osiří

Budova karlínské Invalidovny má bohatou historii. Původně sloužila jako ubytování pro válečné invalidy. V současné době ji využívá Vojenský ústřední archiv, který zde uložil spoustu důležitých i tajných archiválií. V letošním roce se však archiv stěhuje do nových prostor, budova Invalidovna tak zůstane pravděpodobně opuštěná.

Historická budova Invalidovny, kde se natáčel film Amadeus, osiří


Stavbu před dvanácti lety výrazně poškodila povodeň. Velká voda kompletně zničila první patro budovy. Od té doby se budovu nepodařilo opravit.

„Původní projekt Invalidovny měl být vytvořen z osmi čtverců, obdobných jako ten jediný postavený. Uprostřed měl být devátý s velkým kostelem,“ doplňuje Július Baláž, ředitel Vojenského ústředního archivu.

Tento plán se však nakonec neuskutečnil, protože by se stavba budovala dlouhých sto let, navíc by nestačily finance a nakonec ani nebyl třeba. Kapacita postavené budovy dostačovala.

Dokonalá kulisa pro historické filmy

„Původně bylo v plánu, že Praha bude mít ústřední Invalidovnu pro celé Rakousko, pak z toho sešlo, protože byly postavené v jiných částech. Pražská Invalidovna tak sloužila jen pro Čechy a Moravu,“ řekl Baláž.

Z devatenáctého století se v Invalidovně dochovalo několik místností a část vybavení. „Z tohoto období je tady původní kotelna. Zachoval se systém umývárny invalidů a vojáků, kteří zde bydleli. Na ten navazovala kotelna. Původní je zde také vězení bez zařízení,“ prozradil Baláž.

Budova Invalidovny sloužila jako dokonalá kulisa v mnohých filmech. Nejslavnějšími snímky, které se zde natáčely, je Hellboy, seriál Indiana Jones ale také několik záběrů ve filmu Amadeus.

Velké stěhování

Na přelomu dubna a května by měl být Vojenský ústřední archiv kompletně přestěhovaný do nových prostor na Ruzyni.

Z Invalidovny se přesunou nejvýznamnější archiválie, které se vážou k českým národním dějinám. Jsou to především materiály k prvnímu a druhému československému odboji. Jaký bude další osud této budovy, je zatím velká neznámá.


yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků