Hlavní obsah
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Foto: Ivan Blažek, Právo

Hejtman Bernard: ČSSD by měla vyslyšet demonstranty

Ačkoliv jeho ČSSD sedí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (nestr. za ANO) ve vládě, účastní se plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) demonstrací proti nim. V rozhovoru pro Právo řekl, že soc. dem. by měla demonstrantům pomoci jejich požadavky naplnit.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Foto: Ivan Blažek, Právo
Hejtman Bernard: ČSSD by měla vyslyšet demonstranty

Opakovaně jste se zúčastnil demonstrace proti Babišovi a Benešové. Přitom jste hejtman a člen ČSSD, která s oběma sedí ve vládě. Jaký to dává smysl?

Já jsem především občan, a když mi něco vadí, tak se ozvu. Účast na demonstracích mi nerozmluvili ani komunisté a estébáci. Nenechám si to rozmluvit ani třicet let po revoluci. Že jsem v nějakém klubu, neznamená, že budu skákat z okna, jak mi někdo řekne.

Má podle vás ČSSD ve světle informací z EK, která se zabývá Babišovým střetem zájmů, důvod odejít z vlády?

Je na vedení ČSSD, aby situaci vyhodnotilo a udělalo razantní kroky. Mělo by přijmout nějaké opatření, aby se ČSSD vymezila a řekla, co bude dělat, aby požadavky demonstrantů (např. demise Benešové a Babiše a stopka dotacím pro Agrofert) byly naplněny. O tom by měla ČSSD vážně přemýšlet. Situace je vážná, bude mít dopad nejen na premiéra, ale zřejmě i na lidi, kteří jsou odpovědní za přidělování dotací.

A co by tedy ČSSD měla udělat?

Já vedení ČSSD nebudu napovídat. To není má role. Vedení ČSSD bylo zvoleno a bylo pro vládní angažmá, musí umět situaci vyhodnotit a najít řešení, aby neztratilo tvář.

Nevnímáte to tak, že demonstrace nejsou jen proti Babišovi a Benešové, ale i proti ČSSD, která jim jejich vládu umožňuje?

Ne, tam nepadlo o demisi vlády ani slovo. Demonstranti akceptují výsledky voleb, jen jim vadí konkrétní věci. To, jak se obsadilo místo ministra spravedlnosti, a situace premiéra. Demonstranti chtějí nezávislost justice, v úterý vyzvali, aby poslanci do konce června přijali zákon o státních zástupcích. Ukazuje se, že ti organizátoři dělají demonstrace s rozvahou a velmi dobře promýšlejí, jaké budou požadavky.

Demokracie je v krizi, silní a mocní si kupují média, posty, mají obrovskou podnikatelskou moc a rozebírají stát. Je to nová situace, která v historii nebyla. Jediný nástroj na to je občanská společnost. Demokracie není ohraničená pěti minutami ve volební místnosti, ta má roztodivné podoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků