Hlavní obsah
Premiér Jan Fischer na zasedání vlády Foto: Petr Horník, Právo

Fischer ministry měnit nebude

Kabinet premiéra Jana Fischera bude i nadále pracovat v dosavadním složení. Fischer to oznámil v pondělí po jednání vlády. Ve středu chce ve Sněmovně poslancům představit programové priority svého kabinetu do jarních řádných voleb. Fischer zároveň potvrdil, že ve světle nových událostí kolem Lisabonské smlouvy nebude příliš spěchat s výběrem eurokomisaře. Vláda ho vybere do tří týdnů.

Premiér Jan Fischer na zasedání vlády Foto: Petr Horník, Právo
Fischer ministry měnit nebude

"Vláda bude pokračovat v tom složení, ve kterém působí. To je první věc, to už myslím, že mohu deklarovat zcela otevřeně," řekl Fischer. 

Politické strany, které jednotlivé členy překlenovací vlády nominovaly, mají přitom k některým ministrům výhrady a žádají jejich odchod. ODS dlouhodobě vadí ministr vnitra Martin Pecina, ČSSD zase kritizovala ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou.

Další otazník visel nad ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem, který chce opustit vládu dobrovolně a vrátit se ke své původní práci v Bruselu. Podle Fischera by měl v kabinetu působit ještě "nějakou dobu", přinejmenším po dobu debaty nad aktualizací státní energetické politiky. "Ale bude odcházet, ta výměna je samozřejmě před námi," uvedl předseda vlády.

Barroso s eurokomisařem nespěchá

Výběr českého eurokomisaře je podle premiéra Jana Fischera otázkou dvou až tří týdnů, nikoli dnů. Premiér na tiskové konferenci zdůraznil, že šéf Evropské komise José Barroso se na něj zatím neobrátil s formálním požadavkem na zahájení výběru. Českou prioritou ve vztahu k Evropské unii je podle Fischera ratifikace Lisabonské smlouvy.

"Zásadní priorita, pokud jde o evropskou politiku a o vztah vůči unii, je dokončení ratifikace nebo přesvědčení našich evropských kolegů, že ten proces ratifikace bude tady zvládnut," řekl premiér. "Protože na základě toho se bude na té říjnové Evropské radě vlastně rozhodovat, v jakém formátu bude komise vlastně vytvářena," doplnil.  

Pokud nebude Lisabonská smlouva ratifikována, Evropskou komisi bude nutné sestavit podle smlouvy z Nice. Ta ale na rozdíl od Lisabonské smlouvy stanovuje, že komise musí mít méně členů, než je členských zemí unie. V minulosti zaznívaly obavy, že by o komisaře přišlo právě Česko, protože je poslední zemí, která ještě Lisabonskou smlouvu neratifikovala. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků