Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci k vývoji v kauze Čapí hnízdo. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Faltýnek, Horáček, Nečasová, Babiš. Největší a nejznámější kauzy roku 2019

Právě končící rok 2019 při­nesl v policejních spisech či v soudních síních mnoho zajímavých kauz. Vybrali jsme přehled největších a důležitých.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci k vývoji v kauze Čapí hnízdo. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Faltýnek, Horáček, Nečasová, Babiš. Největší a nejznámější kauzy roku 2019

Leden

Policie sdělila stíhanému lobbistovi Tomáši Horáčkovi další obvinění za ovlivňování svědků z vazby v kauze údajných manipulací se zakázkami v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. V polovině ledna byl Horáček po půlroce propuštěn z vazby na svobodu.

Únor

Vyšlo najevo, že se hradní kancléř Vratislav Mynář sešel s několika vysoce postavenými soudci a jednal s nimi o různých kauzách. Čelil za to trestnímu oznámení, podle žalobců se sice choval nestandardně, nikoli však nezákonně, a věc byla v květnu odložena.

Březen

1. března – Někdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho manželka Jana (dříve Nagyová) dostala v kauze zneužití Vojenského zpravodajství pravomocně přísnější, tříletý podmíněný trest a desetiletý zákaz pracovat ve vedoucích funkcích státní správy.

7. března – Policie rozjela kauzu tendru na mýtný systém. Zasahovala u místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, ředitele antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje či ve firmě Kapsch, která v té době mýto pro stát vybírala a usilovala o prodloužení kontraktu.

7. března – Detektivové NCOZ zasahovali také na radnici Brna-střed kvůli údajným manipulacím s veřejnými zakázkami a korupci. Obvinili tehdy devět lidí, mezi nimi radního městské části Jiřího Švachulu (ANO), vedoucího investičního odboru Petra Liškutina a další podnikatele. Celkem pět lidí pak skončilo ve vazbě včetně dvou jmenovaných.

Jaroslav Faltýnek vysvětluje jednání o mýtném

Video: ČTK

13. března – Státní zástupce obžaloval pražského městského soudce Ivana Elischera a pětici mužů vietnamského původu. Elischer měl za úplatu zmírňovat tresty v případech, na nichž byl s dalšími obžalovanými domluvený.

20. března – Policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli předloňskému prosincovému pádu lávky v pražské Troji jejího projektanta Jiřího Stráského a šéfa mostařů Antonína Semeckého. Při nehodě se zranili čtyři lidé, z toho dva vážně. V prosinci už padl návrh na obžalobu.

Duben

11. dubna – Bývalý ústecký soudce Jiří Berka odsouzený za zmanipulované konkurzy nastoupil sedmiletý trest vězení.

16. dubna – Vrchní soud v Praze pravomocně poslal za teroristický útok na železnici na čtyři roky do vězení seniora a sympatizanta hnutí SPD Jaromíra Baldu. Ten předloni pokácel na trať dva stromy, způsobil dvě nehody vlaků a vše chtěl svést na muslimské imigranty.

BEZ KOMENTÁŘE: Jaromír Balda u vrchního soudu

Video: Novinky

23. dubna – Na českých silnicích došlo k nejvíce nehodám za celý letošní rok. Bylo jich 637.

Květen

17. května – Soud osvobodil všech sedmnáct obviněných v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP). Mezi obviněnými byli mimo jiné exředitel DPP Martin Dvořák či lobbista Ivo Rittig.

27. května – V pražské ruzyňské věznici nastoupil svůj trest (původně 2,5 roku, později zkrácen) bývalý reprezentační fotbalista Tomáš Řepka odsouzený za zpronevěru, útoky na exmanželku či opakované řízení auta v opilosti.

Tomáš Řepka nastoupil do vězení

Video: Aktu.cz

Červen

23. června – Na pražské Letenské pláni se uskutečnila demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Protestu se zúčastnilo cca 250 tisíc lidí a šlo o nejmasovější demonstraci od listopadu roku 1989.

Časosběrné video z demonstrace na Letné

Video: Novinky

26. června – Pražský vrchní soud poslal pravomocně někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha na sedm let do vězení za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Rath zároveň dostal desetimilionový peněžitý trest. Další hlavní podezřelí, manželé Petr a Kateřina Kottovi, dostali šestileté tresty.

Červenec

1. července – Státní zástupce podal obžalobu na čtyři lidi v olomoucké korupční kauze Vidkun, do níž byli zapojeni policisté, podnikatelé i politici. Týká se to exhejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje, olomouckého policejního exnáměstka Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého.

Srpen

23. srpna – Žalobce obžaloval z podvodu a zneužití pravomoci bývalého náměstka ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta. Souvisí to s hospodařením ÚZSI v letech 2015 až 2017.

Září

13. září – Žalobce Jaroslav Šaroch zastavil pro nedostatek důkazů stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), jeho rodiny a dalších lidí v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo.

26. září – Středočeský krajský úřad pravomocně zastavil přestupkové řízení s Andrejem Babišem kvůli jeho možnému střetu zájmů. Nebylo prý prokázáno, že by Babiš kvůli vlastnictví médií, jež jsou uložená ve svěřenském fondu, byl ve střetu zájmů.

Říjen

7. října – Odsouzený David Rath nastoupil do vězení v Teplicích. Odpykat si má za korupci sedmiletý trest.

10. října – Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý dostal u soudu nepravomocně osm a půl roku vězení kvůli přijetí úplatků v celkové výši 12 milionů korun a nezákonnému uzavírání smluv.

25. října – Krajský soud v Praze nepravomocně poslal na devatenáct let do vězení Davida Šindlera, který loni v prosinci zastřelil pumpařku v Nelahozevsi. Jeho komplic Ivan Hollitzer dostal za loupež čtyři roky.

Listopad

11. listopadu – Při dopravních nehodách zemřelo celkem osm lidí. Jedná se o nejtragičtější den na silnicích za poslední dva a půl roku.

18. listopadu – Policie zadržela a obvinila exposlance ODS Marka Šnajdra kvůli údajným manipulacím se zakázkami pražské Nemocnice Na Bulovce. Kriminalisté jej viní z přijetí padesátitisícového úplatku.

18. listopadu – Odsouzený lobbista Marek Dalík, který si ve znojemské věznici odpykával pětiletý trest za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, byl podmíněně propuštěn z vězení. Za mřížemi strávil dva a půl roku.

Prosinec

4. prosince – Nejvyšší žalobce Pavel Zeman rozhodl o obnovení trestního stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo, společně s ním i členky představenstva Farmy Čapí hnízdo Jany Mayerové. Rozhodnutí o zastavení stíhání Babišových rodinných příslušníků Zeman potvrdil.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci ve Sněmovně

Video: Česká televize ČT24

10. prosince – Muž v ostravské fakultní nemocnici zastřelil v čekárně polikliniky sedm lidí. Než jej policie dopadla, spáchal sebevraždu. Šlo o druhý případ masové střelby v novodobé historii Česka.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z místa činu před nemocnicí v Ostravě

Video: Reuters

16. prosince – Policie obvinila z křivé výpovědi někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Údajně u soudu lhal ve prospěch své manželky Jany, která v kauze dostala tříletou podmínku za nezákonné úkolování zpravodajců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků