Hlavní obsah
Foto: Ústavní soud, Novinky

Faktury Veselé-Samkové prověří státní zástupci

Městské státní zastupitelství v Praze prověří obvinění referentky úřadu Prahy 1 Boženy Harmáčkové, že kandidátka do Ústavního soudu Klára Veselá-Samková si jako externí advokátka této pražské městské části za své služby neoprávněně fakturovala desetitisíce. Právu to sdělila Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Foto: Ústavní soud, Novinky
Faktury Veselé-Samkové prověří státní zástupci

"Případem se bude zabývat Městské státní zastupitelství v Praze, které případ prověří," řekla Benešová Právu v reakci na informace, které našemu deníku poskytla referentka Harmáčková.

Proč státní zastupitelství nekonalo v době, kdy se poprvé tyto informace objevily, a to ani po té, kdy v občansko-právním sporu na ochranu osobnosti soud v rozsudku uvedl, že údaj, že si advokátka účtovala neoprávněné částky, není možné označit za nepravdivý, vyložila Benešová tak, že to byla patrně z toho důvodu, že se státní zastupitelství tehdy o události nedozvědělo.

"Příslušným státním zastupitelstvím by bylo v tomto případě Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1," uvedla Benešová. "Šlo patrně o žalobu na ochranu osobnosti, kde státní zastupitelství nezasahuje, což vysvětluje důvod, proč se státní zastupitelství o události nedozvědělo. Pokud byl Úřad městské části Praha 1 službami paní doktorky Veselé-Samkové poškozen, měl celou věc ohlásit. To se ale nestalo," konstatovala Benešová.

Praha 1 ruší plné moci

"Ruším nyní všechny plné moci pro paní Veselou-Samkovou, které jí historicky udělila Městská část Praha 1, konkrétně odbor správy majetku, aby ho zastupovala," řekl Právu místostarosta Prahy 1 Petr Burgr (KDU-ČSL).

Důvodem je podle něj to, že vše běží strašně pomalu. Veselá-Samková tedy pro Prahu 1 ještě nyní pracuje. To je však v rozporu s úterním tvrzením předsedy pražské ODS Jana Bürgermeistera, jenž v Praze 1 starostoval od roku 1994 a nyní zastává funkci náměstka primátora.

"Když jsem začal dělat starostu, přestali jsme služby paní Samkové využívat," odpověděl Právu Bürgermeister, který nyní svou dovolenou tráví na kole, a dodal: "Prostě jsme si ve veřejné soutěži vybrali jiné právníky."

Ani Burgr, ani Bürgermeister nechtěli komentovat výroky Boženy Harmáčkové o tom, že Veselá-Samková od radnice dostávala okolo roku 1996 svou gáži dvakrát. "Nebudu komentovat výroky paní Harmáčkové," řekl doslova Bürgermeister a podobně se k věci postavil i Burgr.

Praha 1 totiž s Harmáčkovou vede několik soudních sporů, právní zástupci radnice se dokonce snažili zpochybnit duševní zdraví referentky. Ta se však u soudů svých práv domáhá úspěšně, ať radnici právě zastupuje, kdo chce.

Rýsuje se další kauza

Veselá-Samková figuruje jako právní zástupkyně podle informací Práva i v dosud šetřené kauze údajné fiktivní výměny bytů v Praze. Byt jejího mandanta, který má být vyměněn za jiný obecní byt, totiž prý vůbec neexistuje. Dalším prošetřovaným případem je vícenásobná výměna bytů v Praze, kde Veselá-Samková figuruje rovněž jako právní zástupce jedné ze stran. Existuje podezření, že cílem této směny má být prodej jednoho ze směnovaných bytů soukromé osobě na úkor pražské městské části.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků