Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Důvěra Čechů v prezidenta klesla, nejvíc věří starostům

Za poslední měsíc klesla důvěra v prezidenta Miloše Zemana, stále mu ale věří víc než polovina. Češi nadále důvěřují nejvíc starostům, vedením obcí věří asi dvě třetiny lidí. U všech ostatních institucí je důvěra pod 50 procenty. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Prezident Miloš Zeman Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Důvěra Čechů v prezidenta klesla, nejvíc věří starostům

Změna důvěry se pouze u prezidenta dostala od předchozího průzkumu v březnu nad hranici statistické chyby, když klesla z 62 na 56 procent. Stále je ale vyšší než před rokem, kdy byla méně než 50 procent.

Od nástupu Miloše Zemana do funkce hlavy státu byla důvěra v prezidenta podle CVVM nejvýše právě letos v březnu a nejníže na přelomu let 2014 a 2015, kdy se propadla na 34 procent.

Na vrcholu žebříčku důvěry jsou stabilně v posledních letech starostové a obecní zastupitelstva. Aktuálně věří starostům 65 procent Čechů a zastupitelům obcí 63 procent. Krajským zastupitelstvům a hejtmanům věří asi dvě pětiny lidí.

Vláda si stojí lépe než za Nečase

Nejnižší podíl důvěry má dlouhodobě Parlament. Sněmovně nyní vyjadřuje důvěru 27 procent Čechů a Senátu 29 procent. O něco vyšší je důvěra lidí ve vládu, a to 39 procent. U Parlamentu i vlády ale výrazně převažuje podíl lidí, kteří těmto institucím nevěří. U Sněmovny nedůvěra přesahuje podíl dvou třetin obyvatel Česka.

Důvěra ve Sněmovnu a vládu je však vyšší než za předchozí vlády Jiřího Rusnoka a výrazně vyšší než za vlády Petra Nečase, která skončila v červnu 2013 demisí. Za Nečasovy vlády se důvěra v kabinet a Sněmovnu propadla až na hodnoty kolem deseti procent.

Průzkum provádělo CVVM od 4. do 11. dubna. Zúčastnilo se ho 1063 obyvatel České republiky starších 15 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků