Hlavní obsah
Jednoznačně dopadly volby například v Kolíně. Změna pro Kolín získala 63 procent hlasů, přesto hledá koaličního partnera. Foto: Petr Hloušek, Právo

Drtivě vyhráli, ale sami obcím vládnout nechtějí

V některých i velkých městech se podařilo jedné straně získat drtivou většinu a tím i moc nad městem. Přesto se jejich lídři poohlížejí po koalicích a chtějí se o místa v radě podělit s konkurenty.

Jednoznačně dopadly volby například v Kolíně. Změna pro Kolín získala 63 procent hlasů, přesto hledá koaličního partnera. Foto: Petr Hloušek, Právo
Drtivě vyhráli, ale sami obcím vládnout nechtějí

Například hnutí Změna pro Kolín, vedené starostou Vítem Rakušanem (zároveň místopředsedou a poslancem STAN) a místostarostou Michaelem Kašparem, získalo 63 procent hlasů a tím i 21 míst v 27členném zastupitelstvu. Přesto nechce Rakušan vládnout sám. „Městská rada má devět členů a alespoň dvě místa v radě necháme jiným subjektům,“ uvedl lídr Změny Rakušan.

Podle jeho představ by byla ideální spolupráce s místními hnutími Kolíňáci a Volbou pro Kolín, ale setkat se chce i s ostatními stranami, které uspěly.

Vládnutí jedné strany je nesmyslné a nebezpečné
Petr Vychodil, starosta Králova Dvora

Nadpoloviční většinu dostal i starosta Říčan Vladimír Kořen se svým uskupením Klidné město. I ten utvoří na radnici koalici. „Vláda jedné strany není zdravá. Domluvili jsme se na osvědčené spolupráci s lídrem Unie pro sport a zdraví, který bude v radě města,“ řekl Právu Kořen.

V Líbeznicích u Prahy vyhrála ODS, vedená starostou a místopředsedou strany Martinem Kupkou. Získala 78 procent hlasů, což je dvanáct zastupitelů z patnácti míst. Přesto místo v radě nabídli i druhé straně.

Místopředseda ODS Martin Kupka

Foto: Jan Handrejch, Právo

ODS s přehledem vyhrála i v Králově Dvoře na Berounsku, ale tamější starosta Petr Vychodil, který radnici povede už potřetí, chce do rady přizvat zástupce dalších stran. „Vládnutí jedné strany je nesmyslné a nebezpečné,“ řekl.

Víc lidí, víc nápadů

V šestnáctitisícovém Varns­dorfu uspělo hnutí ANO. Získalo přes 40 procent voličů a o čtyři mandáty více než v komunálních volbách před čtyřmi lety. I když má v 21členném zastupitelstvu většinu jedenácti hlasů, nechce vládnout samo.

„Určitě budeme pokračovat v dosavadní koalici za téměř stejného složení. Chceme širší koalici, tak 15 až 16 členů z 21,“ řekl Právu varnsdorfský lídr ANO a dosavadní starosta Stanislav Horáček.

Koalice je podle Horáčka již téměř dohodnuta, jasno by mělo být příští týden. ANO zvítězilo i v Lovosicích na Litoměřicku, kde má koncern Agrofert svou firmu. Bude mít většinu 14 mandátů z 21, i tak chce přizvat k vládnutí další strany.

V Chebu začalo vítězné hnutí Volba pro město (VPM) jednat se třemi dalšími subjekty o možné koalici. VPM má po volbách 17 ze 30 míst v zastupitelstvu. Podle lídra VPM Antonína Jalovce ale širší koalice nabídne více nápadů i lidí.

V Třinci vyhrály Osobnosti pro Třinec s 21 mandáty z 33, do rady přizvaly KDU-ČSL.

Jinde se naopak vítězná strana rozhodla, že město povede sama. V Bohumíně, kde ČSSD pod vedením Petra Víchy vybojovala 57 procent, bude pokračovat v jednobarevné radě. Ve Strakonicích na radnici zasedne jen uskupení Strakonická veřejnost, které získalo šestnáct mandátů z jednadvaceti.

„Neodmítáme spolupráci s ODS a TOP 09, které získaly po jednom mandátu. Ale spíše jim dáme kontrolní a finanční výbor v plné šíři. Myslím, že to tak bude účinnější, než kdybychom podepisovali koalici. Za vládu po tomto výsledku musíme přijmout plnou zodpovědnost,“ sdělil Právu starosta Břetislav Hrdlička.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků