Hlavní obsah
Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Drobila vyslýchala protikorupční policie, řada je na Nečasovi

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který figuruje v kauze možné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP), už byl ve čtvrtek podat vysvětlení jako svědek u protikorupční policie. Policie vede v této kauze trestní řízení v souvislosti s trestním oznámením podaným bývalým šéfem fondu Liborem Michálkem. Informaci potvrdil Právu důvěryhodný zdroj. Podle něj k podání vysvětlení zřejmě v nejbližších dnech zamíří i premiér Petr Nečas.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Drobila vyslýchala protikorupční policie, řada je na Nečasovi

Policie případ šetří na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové bylo trestní oznámení Michálka předáno žalobcům z Prahy 4, kteří budou celou kauzu dozorovat.

„Zároveň v této věci protikorupční policie zahájila na základě oznámení zmíněného muže 16. prosince úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži,“ řekla Zenklová.

Oznámení se podle ní týká neznámých pachatelů z řad SFŽP, samotného ministerstva životního prostředí a zástupců některých společností.

V případě obvinění a soudní dohry by možným pachatelům hrozily podle trestního zákona dva roky až osm let vězení.

Trestní oznámení na Nečase

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 zároveň obdrželo v pátek trestní oznámení na premiéra Nečase v souvislosti s údajnou korupční kauzou na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Podal ho rakouský občan českého původu Philipp Janýr, který se v minulosti angažoval v případech odsouzených vrahů Rostislava Roztočila a Jiřího Kajínka. Právu to potvrdila šéfka žalobců z Prahy 1 Šárka Pokorná.

Informace o zahájení prověřování následně potvrdil i mluvčí protikorupčních policistů Roman Skřepek, který doplnil, že někteří z účastníků už byli podat na policii vysvětlení, jiné to ještě čeká.

Janýr na základě článku v pátečním vydání Práva podal trestní oznámení vedle Nečase také na Drobila a šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula. „Vyhodnocujeme ho, a poté rozhodneme, zda oznámení předáme policii k šetření,“ řekla Právu Pokorná.

Podle tří právníků z pěti, které Právo oslovilo, se Nečas mohl dopustit trestného činu, když v říjnu neoznámil podezření z korupce na SFŽP policii. Premiér obdržel závažné informace nejprve e-mailem od tehdejšího šéfa fondu Libora Michálka, následně s šéfem fondu osobně jednal ředitel Lubomír Poul.

„Z důvodu opatrnosti jsem dnes podal u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 trestní oznámení na Petra Nečase, Pavla Drobila a Lubomíra Poula, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu neoznámení trestného činu, zneužití pravomoci úřední osoby a nepřekažení trestného činu,“ napsal v pátek Právu Janýr.

"Orgány jsou povinny samy zahájit řízení, ale..."

“V této souvislosti musím připomenout, že orgány činné v trestním řízení jsou sice povinny samy od sebe začít tuto věc šetřit, avšak v minulosti opakovaně policie a státní zastupitelství tvrdily, že nedostaly odpovídající podnět. Toto trestní oznámení má této situaci předejít,” doplnil Janýr.

Jiné trestní oznámení obdrželo před několika dny také Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Podal ho sám nyní již odvolaný ředitel SFŽP Michálek.

“Trestní oznámení postupujeme pražskému městskému státnímu zastupitelství. V tuto chvíli je ale irelevantní kde, kdy a kým bylo podáno, protože máme informace, že předtím se dotyčný obrátil přímo na policii, která od pondělí přímo tu věc vyřizuje,” dodala mluvčí VSZ Irena Válová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků